Общината в София започва проверка за опасни сгради в центъра на града, съобщава Нова тв. Това се случва, след като вчера части от фасадата на кооперация паднаха на тротоар. За щастие няма пострадали.
Още: Кметът на Самоков участва в дискусия за облагородяване на маршрута "Пътят на вярата"
Още: „На „Опълченска“ всичко кълве!“: Мъж лови риба в центъра на София (СНИМКА)
Мазилката се отчупила от балкон на кооперация. Едва не убила охранител и фармацевт, разказват очевидци.
„Отидоха да отворят аптеката отстрани, тъй като тя се отваря отстрани на улица "6-ти септември", и изведнъж се чу страшен пукот. В момента, в който ставаме да видим какво става, самата част от терасата се беше срутила. Буквално пред тях. Ако беше направил още една крачка напред, щеше да се стигне до фатален инцидент”, разказа служител в близката аптека, цитиран от БГНЕС.
Бетонът се напукал след силните дъждове, предполагат от аварийните екипи на Общината. „Имаше едно отводняване, което беше напукало част от козирката на терасата, и според мен това е причината. Парчета около 50 см. Това, което установих, е, че на втория етаж терасата беше силно напукана. Така че с подемното устройство се качихме и го премахнахме”, съобщи Красимир Димитров от Столичната община.
Още: СО напомня: Платете местните си данъци си с отстъпка до 30 април
Още: "Боклукът може да е пред Столична община": Взрив-скандал с биологичните отпадъци в София
Кооперацията е построена през 1955-та година. Живеещите наоколо подозират, че ремонтът на „Граф Игнатиев” също е допринесъл за рушенето на сградата. „Тук един огромен багер копаеше и кооперацията се люлееше. Тенджерите ми от котлона паднаха”, сподели един от тях. „В моя дом има напукване в банята на мазилката на доста места”, сподели домоуправителят Кирил Кирилов.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Кметът на Самоков проведе среща с хотелиерския бранш
Още: Спряхме схеми за милиони: Терзиев разбира защо се саботира работата на завода за боклук
Екипите на Общината ще огледат сградата и за други пукнатини. По закон обаче етажната собственост трябва да поддържа сградата. „Молим да ни помогнат, поне да ни покажат фирма, която да дойде и да отстрани всичките тези проблеми”, добави Кирилов.
Това не е единствената рушаща се сграда в района. Точно на отсрещния тротоар има друга такава. Там мазилката на балконите се е напукала и е започнала да се руши. Всеки ден под тях минават стотици хора.
„Ще пратим екип да махне част от опасните парчета и ще предприемем същата процедура, като за тази сграда”, заяви Димитров. За да се направи оглед на всички стари сгради в центъра на София, районната администрация трябва да свика комисия.
Още: „Топлофикация София“ с имоти за 220 млн. лв., но ги управлява лошо
Още: Ето кога ще се проведе фолклорният фестивал „Лазарица“ в Елин Пелин