До 16.00 часа бул. „Стамболийски” е запазен само за собствениците на лонгборди, скейтборди, ролери и тротинетки, предаде БГНЕС.
Още: Патриарх Даниил ще посети Елин Пелин
Десетки любители и практикуващи тези спортове дойдоха, за да покажат уменията си.
„Радваме се, че има подобни събития, защото успява да покажем, че ролерите също са начин на предвижване е големия град, стига да има съответната инфраструктура, като велоалеи, широки пътища и тротоари бе дупки”, заяви пред БГНЕС Калин Стайков, член на спортен клуб и участник в днешното събитие. Според него в София има подходящи условия. В последните години Софийска община се постара да изгради доста велоалеи, да ремонтира доста булеварди. Това се вижда вече очевидно, допълни той.
Самият Стайков се придвижва до работа с ролери, но обяснява, че софиянците, които се придвиждат с ролери, са единици. „Не може да се сравняваме с колелетата, които са около 400-500 на ден. Опитваме се чрез примера си, че стига работата да е на подходящо място, ролерите могат да бъдат използвани като начин на предвижване. Те могат да се събуят и пренесат в градския транспорт, с изключение на метрото”, обясни Стайков.
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Той разказа, че след всяко отиване и връщане на работа, е зареден много положително – нещо, което няма как да си купите с пари по никакъв начин, категоричен е той. „Друго предимство е, че не попадате в задръстване. Трябва да видите физиономията на шофьорите, когато мина покрай тях в 17,30 часа - безценно е. Бях си направил експеримент дали мога да отида по-бързо с кола на работа или с ролери и при късите разстояние, например от 5 км. , ролерите са победители. Единственото нещо, което може да ви спре, е снегът, но аз имам екипировка за каране в дъжд”, посочи Калин Стайков.
От своя страна Евгени Крусев, зам.-кмет на транспорта обясни пред БГНЕС, че за първи път се провежда такова събитие, което е изцяло насочено към мобилността и алтернативните начини на предвижване из града.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
„Основната ни цел е да насърчим тези хора, да им дадем пространство и те да покажат, че ги има, да покажат какво могат с тези средства за предвижване и постепенно да увеличаваме все повече пространствата и възможностите за тях. Предвиждаме тези инициативи да стават все повече, за да се обръща повече внимание в обществото на тези средства за предвижване и да стават и все повече хората, които се предвижват с тях. Разширяваме и инфраструктурата, предназначена за тях” каза зам.-кметът.
Той посочи, че се обмисля къде да се изгради друг скейт парк с всички условия за безопасност и оптимално функциониране.
Велоалеята на бул. „Дондуков” ще бъде готова след ремонта на целия булевард – в края на октомври. Паралелно с това работим и по разширяването на цялата веломрежа, за да свържем в обща система всички велоалеи. Предвижда се велоалеи да има и по ул. „Раковски”, бул. „Скобелев”, „Патриарх Евтимий”, „Прага”.
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян