Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Премахват опасните дървета в Градската градина в София

18 април 2019, 16:45 часа • 1238 прочитания

Започна премахването на опасни дървета в Градската градина в София, предаде репортер на БГНЕС.

Още: Васил Терзиев: ВАС все още не се е произнесъл по оспорването на избора за кмет, въпреки че срокът изтече

Още: Патриарх Даниил ще посети Елин Пелин

Причина за това е, че дърветата са болни и в тях текат процеси по загниване.

„Предстои подмяна на два кестена с нови. Когато правим мониторинг на дърветата в градска среда и забележим, че има нарушение на конструкцията на дърветата по външни белези пристъпваме към проверка с томограф и резистограф. Проверките ни показаха, че тези дървета са загнили, освен видимите белези, които са видими с просто око става ясно, че плътността на дървесината е силно нарушена, което означава, че тези дървета представляват опасност за преминаващите граждани“, обясни зам.-кметът по екология в Столичната община Йоана Христова и добави, че теренът ще бъде обезпаразитен със „син камък“. Тя поясни, че когато ситуацията позволява дърветата се лекуват преди да бъдат отсечени.

Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС

Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости

„Процесът е характерен за абсолютно всички дървета, които навлизат в пределна възраст. Гниенето започва след 30-40 години, при някои дървета може и по-късно. В случая тук има дървесинно –разрушителни гъби, които се хранят с лигнина или с целулозата. Дървото изглежда сравнително добре, което заблуждава, че вътрешността му се намира в добро състояние. Изследването с резистографа показа, че ¾ е загнило и дървото е потенциален убиец“, заяви проф. Анелия Пенчева от Лесотехническия университет в София и добави, че все по-често в града бушуват ветрове със скорост над 100 км/ч.

Тя припомни, че при последния ураганен вятър в София са паднали над 40 дървета, а в един от случаите човек е загинал. Проф. Пенчева подчерта, че животът на дърветата в градска среда намалява с повече от 50% и би следвало при навършване на пределната възраст – около 75 години те да бъдат премахвани.

На въпрос на БГНЕС какъв е броят на опасните дървета в града, Христова каза, че освен тези други няма. Тя опроверга и обвиненията на граждани, че в Борисовата градина са отсечени повече дървета отколкото е било необходимо.

„Там беше направена инвентаризация от Лесотехническия университет, която показа кои дървета трябва да бъдат премахнати в 25 метровата зона от алеите. Стартирахме се с един пилотен участък назад във времето. Сега приключихме работа по втория пилотен проект. Тази инвентаризация не е само по документи, мина и екип, който маркира дърветата. Предстои да започнем третия пилотен район. Бих казала, че няма основание за притеснение“, подчерта Христова и добави, че граждани са имали възможност да наблюдават работата на експертите.

Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки

Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес