Работна група актуализира Наредбата за цените при сделки с недвижими имоти на СО, защото „София има нужда от реални механизми за управление на общинската жилищна политика, както и за насърчаване на инвестициите в нея.“, според председателя й арх. Ивайло Петков.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
Докладът вече е внесен в Столичния общински съвет от общински съветници от всички политически групи – арх. Ивайло Петков, Ботьо Ботев, Иван Таков, Пеню Пенев, Борислав Иванов, независимият Борис Бонев и от заместник кмета по финанси Дончо Барбалов. Предложенията са цените на общинските жилища, които наемателите им искат да купят, да бъдат актуализирани, а част от получените от продажбата средства да се използват за ремонт и облагородяване на социалната и техническа инфраструктура в съответните райони. Така промените в Наредбата ще отговорят на очакванията на правоимащите да закупят общинско жилище, но и ще защитят обществения интерес.
Общинските съвети по закон могат да определят цената на жилищата, независимо от пазарните нива, но с условие тя да не е по-ниска от данъчната им оценка. При последната промяна на Наредбата за цените на общинските имоти през 2013 г. базовата стойност на кв. м площ общинско жилище е определена на 680 лева за монолитно строителство и 485 лева за панелно.
В годините след това пазарът на недвижими имоти в София отбеляза значителен ръст не само като обем сделки, а и като цена за квадратен метър. По официални данни на НСИ, към третото тримесечие на 2021 г. индексът на поскъпване на жилищата в столицата е 73,9% спрямо 2015 г. Данните се отнасят за новопостроени и съществуващи жилища, закупени от домакинствата.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
Предложеното в доклада повишение на стойността на жилищата е съобразено с този процент, запазвайки социалния елемент. Базовата стойност за монолитно общинско жилище става 1182.52 лева за кв.м, а за панелно общинско жилище става 843.42 лева за кв.м. Запазва се и методиката в наредбата за определяне на крайната стойност на жилището според зона, изложение, етаж, складови помещения, общи части, право на строеж и пр. С актуализацията на цените на общинските имоти ще бъде преодоляна драстичната разлика с пазарните нива и ще може да бъдат продавани на правоимащите.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха