„Няма да подкрепя увеличението от 1,60 лв. на 2 лв. на цената на билета, продаван на каса в метрото, защото не виждам аргументи“. Това заяви председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев (ГЕРБ-СДС) относно предложението билетът за пътуване по линиите на метрото да стане по-скъп от този на наземния градски транспорт.
След заседанието на СОС днес Георгиев каза, че предложението е дело на работна група, която е „помощен орган“, и не е окончателно. „Тепърва предстои да го обсъждаме, но аз не съм съгласен с това, намирам го за необосновано. Отдавам го на пропуск при подготовката на работата, отколкото на целенасочена концепция. Това не присъстваше в предложението, направено от групата на ГЕРБ-СДС“, отбеляза председателят на СОС.
Припомняме, че с промени в Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт в София се предвижда най-късно от началото на 2023 г. да се въведе времеви билет. При него цената на пътуването ще зависи от времетраенето му, а не от това колко превозни средства са сменени за съответното време. За пътуване от 30 минути ще се плаща 1,60 лева, а за 60 минути – 2,20 лева.
Предложението на работната група към СОС е билетът за метрото да стане 2 лв. и да не дава право на прекачване – т.е. да се увеличи с 40 ст. спрямо сегашната цена. За това настоява и шефът на „Метрополитен“ АД Стоян Братоев.
„Поздравявам колегите от Общинския съвет, работили по новата тарифна политика на София – тя вече е обект на обществено обсъждане и ще я гласуваме в края на юли”, каза Георги Георгиев. „Предстои да анализираме внимателно всички техни идеи, но тази за поскъпването е необоснована. За удобство на гражданите въвеждаме пътуване с Билет 30 плюс и Билет 60 плюс – те дават същите права за пътуване като еднократния билет, както и бонус - 30 и 60 минути всъщност е времето за безплатното прекачване от едно превозно средство на друго. Пътуването след 30-тата или 60-тата минута си остава неограничено, както и досега“.
„Без съмнение, електронните документи вече са факт, за нас е гордост, че над 70% от продаваните билети от Центъра за градска мобилност вече са електронни“, отбеляза още той.
Създава се младежка карта до 26 години, 24-часова карта, както и 72 часова и седмична карта от понеделник до неделя, както и възможности за използването на буферните паркинги от пътниците в наземния транспорт. 24-часовата карта, с включен нощен транспорт, е с предложена цена от 6 лв., а тази за 72 часа е 15 лв. Седмичната карта е с цена от 20 лв. За учениците и студентите, наред с месечната карта от 20 лв., се въвежда и годишна за всички линии с цена от 200 лв. Отстъпката за тях от цената на редовната тарифа е 60%.
Младите хора до 26 години ще могат да използват Младежка карта на цена от 25 лв. на месец за всички линии или 250 лв. за цялата година. Годишната абонаментна персонализирана карта, която е един от най-търсените продукти на ЦГМ, остава на цена от 365 лв. и ще може да се плаща на три вноски.
Билетът за нередовен пътник, който се продава от контрольорите, е с цена от 40 лв., а при невалидиран документ санкцията е 3 лв.