Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ПП-ДБ и "Спаси София": Ако има проблем в ЦГМ, това ще се отрази на градския транспорт

01 февруари 2024, 17:03 часа • 8553 прочитания

Разходите за градския транспорт в София за 2024-а ще надхвърлят 500 млн. лв. Това е ⅕ от годишния бюджет на града. Това коментира общинският съветник от „ПП-ДБ и Спаси София“ Симеон Ставрев.

Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета

Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори

„Огромна част от постъпленията от продажба на билети и карти за градския транспорт и всички приходи от синя и зелена зона отиват в ЦГМ.

Тази сума е малко над 140 млн. лв. Въпреки че парите постъпват в ЦГМ, те ги насочват към транспортните оператори на София, които реално извършват транспортната услуга за софиянци - „Столичен автотранспорт“ ЕАД (САТ - автобусите), „Столичен електротранспорт“ ЕАД (СЕТ - тролеите и трамваите) и „Метрополитен“ ЕАД (метрото). С тях последните плащат заплати, гориво, ток, вода, части, консумативи, услуги и т.н. Трите транспортни оператора добавят приходи от около 70 млн. лв. от наеми на помещения, продажба и препродажба на превозни документи и други техни услуги. Останалата част до 505 млн. лв. (малко под 300 млн. лв.) идва от общинския и държавния бюджет. Ако ЦГМ не работи оптимално, ще трябват повече пари от Столична община и държавата и няма да има, например, за детски градини, училища и болници.“.  Още: Съветници от ДБ разказаха как Столична община иска да даде продажбата на билети на фирма с неизвестен собственик

Ставрев посочи и защо одитът, който вчера кметът на София Васил Терзиев назначи в Центъра за градска мобилност е нужен:

Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф

Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков

„Значението на ЦГМ е толкова голямо, че ако там има проблеми с приходите или разходите, това директно ще се отрази на качеството на градския транспорт на града - ще е по-бавен или с по-стар подвижен състав.

Ако ЦГМ не продава достатъчно билети и карти, ако не събира достатъчно приходи от зоните за паркиране или ако има твърде големи собствени разходи, това ще забави плащанията от ЦГМ към „Столичен автотранспорт“ ЕАД, „Столичен електротранспорт“ ЕАД и „Метрополитен“ ЕАД. Това означава, че те не могат да предвидят повишаване на заплати или да правят инвестиции в нов подвижен състав (автобуси, тролеи, трамваи).

ЦГМ сключват множество договори по обществени поръчки или по пряко договаряне до 30 000 лв. Неведнъж съм коментирал, че някои от тях са скъпи, непрозрачни, неясни и ограничават конкуренцията.“, поясни Симеон Ставрев.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес