Столичната община официално въведе ограничение на скоростта на движение на автомобили в центъра на София до 30 км в час.
Още: Районно управление Костинброд представи годишен отчет и анализ
Още: Кметът на Самоков участва в дискусия за облагородяване на маршрута "Пътят на вярата"
Предложението беше прието от Столичния общински съвет (СОС) с 36 гласа "за", 11 "против" и 5 "въздържал се". Това обаче се случи без да бъдат показани анализи за очаквания ефект от ограничението.
Приетото предложение предвижда ограничението от 30 км в час да бъде въведено в зоната между улиците "Алабин" и "Леге" и булевардите "Христо Ботев" и "Васил Левски". Това ще бъде т.нар. "успокоена зона" за движение, като в карето ще бъдат изградени и велоалеи. Ограничението няма да обхваща самите булеварди, а само малките улици района. Обособени ленти за велосипеди ще бъдат изградени и по булевардите "Овча купел" и "Монтевидео".
Идеята за въвеждане на ограничение на скоростта в центъра на София е част от мерките в програмата на Столичната община за контрол на качеството на въздуха, която беше приета през април.
Още: „На „Опълченска“ всичко кълве!“: Мъж лови риба в центъра на София (СНИМКА)
Още: СО напомня: Платете местните си данъци си с отстъпка до 30 април
Спазването на ограничението на скоростта ще се контролира от полицията.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: "Боклукът може да е пред Столична община": Взрив-скандал с биологичните отпадъци в София
По време на обсъждането някои от общинските съветници от опозицията обаче се усъмниха, че общината има техническата възможност да контролира спазването на ограничението.
От своя страна зам.-кметът по транспорт Евгени Крусев заяви, че след приемането на предложението ще са нужни 2 седмици технологично време за може то влезе в сила.
Дебати по същината на доклада, който предлага ограничението, почти липсваха. Общинските съветници коментираха главно дължината и структурата му, като отбягваха да коментират предложението по същество.
Още: Спряхме схеми за милиони: Терзиев разбира защо се саботира работата на завода за боклук
Още: „Топлофикация София“ с имоти за 220 млн. лв., но ги управлява лошо
Преди началото на дебатите от БСП предложиха разглеждането на този доклад да бъде отложено, но идеята беше отхвърлена.