Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нови обвинения в лъжи към Столична община заради приема в детските градини

16 юли 2018, 10:00 часа • 6526 прочитания

В опит за заблуда относно броя приети с хронични заболявания деца в детски градини в София обвини неправителствената организация Национален инициативен комитет за качествена и иновативна образователна система (НИККИОС).

Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета

Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори

Според НПО-то било абсолютна лъжа оправданието за разликата в числата в две предоставени таблици със статистика за приети в детски градини деца с хронични заболявания. Комитетът е убеден, че в първата таблица няма деца с по няколко диагнози, а се говори само за деца с хронично заболяване, като не се уточнява дали болното дете страда от едно или повече заболявания. От дирекциите "Образование" и "Здравеопазване" на Столична община обаче са категорични, че разликата от 960 деца между двете таблици идва заради това, че във втората таблица имало информация само за водещото заболяване. Ако има деца с дублирани заболявания, разликата ще е по-голяма, убедени са от НИККИОС, които добавят, че "няма информация от какво са болни" въпросните 960 деца.

Двете таблици отразяват следните данни – първата отчита броят на приетите деца по хронично заболяване, а втората – брой приети деца по хронично заболяване, но с обобщение "водеща диагноза по Международната класификация на болестите". Разликата идвала, защото имало деца с ТЕЛК – нещо, което НПО-то не приема категорично и счита, че ТЕЛК също трябва да попада в списъка с хронични заболявания.

От Столична община казват и, че деца се приемат на основание решение на ТЕЛК или протокол от лекарска консултативна комисия (ЛКК). Отправено било искане към здравното министерство да бъде изготвен "индикативен списък на хроничните заболявания при децата". Здравното министерство обаче отвърнало, че можело да се ползва списъкът от Наредба 39/2004 за профилактичните прегледи и диспансерията и да не се издава указание да не се приемат деца с диагнози от ЛКК и ТЕЛК.

Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф

Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков

Припомняме, че според НИККИОС и други неправителствени организации всъщност няма единен адекватен списък, по който детските градини да действат. Сега НИККИОС обобщава, че Столична община се оправдава, че здравното министерство хем им посочило списък, хем дало да се приемат деца с всякакви диагнози. По регламент избран от Столична община, дори децата да имат протокол от ЛКК, то заболяването трябва да е включено в списъка с хронични заболявания, категорични са от НИККИОС. Организацията показва и писмо от зам.-кмета по образование на Столична община Тодор Чобанов към директорите на детски градини – да се спазва списъка по Наредба 39/2004.

За финал НИККИОС твърди и, че само една от диагнозите от ТЕЛК и ЛКК съгласно таблиците всъщност я има в списъка от Наредба 39/2004. Общината явно не иска да актуализира списъка, за да може да има "необятни възможности за приемане на деца със всякакви заболявания, за които лекарска комисия е издала протокол или има в наименованието си "хронично", казват от неправителствената организация.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес