Дисциплинарно наказание е наложено на шофьора, който на 30 януари сутринта блокира автобуси на градския транспорт в столичния квартал "Дружба" в знак на протест. Акцията спря движението за около час по част от градските линии, когато шофьорът препречи с автобуса си изхода на гараж "Дружба" и блокира излизането и на останалите превозни средства. Така, около 110 превозни средства не тръгнаха по разписание.
Причините за спонтанния протест - извънреден труд, нерегламентирани смени и ниски заплати
Няколко часа след протестната акция, шофьорът Веселин Голевски получава заповед за дисциплинарно наказание, тъй като по преценка на ръководството акцията му била своеволна и безпочвена, съобщи bTV.
„Той е нарушил правилата за работа, възпрепятствал е градския транспорт. Хората не са длъжни да го чакат по спирките, за това, че той извършва такива самоволни действия! Ще има санкция за него и няма да е лека”, заяви изпълнителният директор на „Столичен автотранспорт” Слав Монов.
Ако се наложи, Веселин ще си търси нова работа: "След като на мен ми подготвят документите за дисциплинарно уволнение, трябва да подготвят документите на още 100 души!"
От Столичния автотранспорт твърдят, че Веселин е бил единственият служител, саботирал работата на градския транспорт. Шофьорите обаче са категорични, че това не е вярно.
„Има водачи, които наистина са положили доста извънреден труд, но в рамките на законовите изисквания”, признава директорът на гаража Стилян Манолов.
Шофьорите на градския транспорт работят в едни от най-стресовите ситуации, признават и психолози.
„Дори световните изследвания показват, че тази група шофьори имат много повече негативни преживявания в сравнение с всички останали групи професионални водачи! Това е така, защото те трябва да се справят с много повече задачи за единица време! Затова не е препоръчително, а задължително, да се обръща внимание на физическото и психическото състояние на водачите!”, обясни психологът гл.ас. Зорница Тоткова от БАН.
У нас, шофьорите минават тест за "психологическа годност" на всеки три години.
От Столичния автотранспорт съобщиха, че средната заплата на шофьор на автобус е 1500 лева. Платеният годишен отпуск е пък в рамките на 34 дни. Масово обаче шофьори твърдят, че не могат да го ползват, защото няма достатъчно хора, които да полагат труд. Към момента на територията на София работят около 1300 шофьори, като от дружеството признават, че имат нужда от поне още 120 служители, за да няма напрежение в работния процес.
Снимка: Архив