Преди 10 години София прие първата за България дългосрочна стратегия за развитие на културата в града. Сега е време за отчет, който правим заедно с гражданите на София, но и за поглед напред – за следващите 10 години. Отправяме покана към Вас да споделите мнението си и по този начин да станете част от процеса на създаване на новата стратегия за развитие на културата в нашия град. Резултатите от това допитване ще бъдат използвани за идентифицирането на още важни въпроси, които да залегнат в подготвяния стратегически документ.
Още: Има места в центровете за временно настаняване на бездомни в София
Още: Ваня Григорова предлага да бъдат спрени част от линиите на нощния транспорт в София
Моля, споделете вашето мнение ТУК.
ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВОТО "ДОСТЪП ДО КУЛТУРА" В НАЦИОНАЛНИ И РЕГИОНАЛНИ ИЗМЕРЕНИЯ
От Асоциация за развитие на София, Сдружение "Фабрика за идеи" и Обсерватория по икономика на културата Ви каним на дискусията "Предизвикателството "Достъп до култура" в национални и регионални измерения: Каква е (и може да бъде) ролята на културата в регионалното развитие и в адресиране на хронифициралите неравенства в перифериите?" в рамките на обсъжданията за Визията за култура на София до 2033 г.:
Още: Столична община пита столичани: да остане ли нощният градски транспорт?
Още: Кукерски празник "Деведжии" се проведе в село до Елин Пелин
Какви са причините 52% от българите да не са посетили нито едно културно събитие през изминалата година, а най-високият процент от посещавани събития да е "заведение с жива музика"?
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Разглеждат два проекта за основен ремонт на ремонт на столичния бул. „Св. Климент Охридски“ (СНИМКИ)
Още: Асоциация за развитие на София организира курс по дигитални умения за възрастни хора
Как разграничаваме територията на "развитие на публики" от тази на конституционно гарантираното право на "достъп до култура"?
Какво показват данните от първото от поне седем години национално представително изследване на участието на българските граждани в културни дейности - по възрастови групи, пол, образование, доходни групи и регионално разпределение и какви са възможните предложения за политики и мерки на основата на тези данни?
Националното представително изследване е проведено от социологическа агенция "Маркет Линкс" през януари 2023 по поръчка на Сдружение "Фабрика за идеи" в рамките на проекта "Право на култура", финансиран от НФК по програма "Възстановяване и развитие на частни културни организации".
Още: След пожара във вагон: Бездомници отново спят на Централна гара в София
Още: Пътищата в природен парк "Витоша" са опесъчени и са отворени за движение
То проследява какви са най-посещаваните, най-непопулярните и най-желаните, но недостъпни форми на култура в страната ни. Специален акцент в дискусията ще бъдат данните за София, идентифицираните възможности, проблеми и предизвикателства пред участието на гражданите в културни дейности.
Резултатите от изследването ще бъдат анализирани и дискутирани в контекста на настоящите данни за регионалното разпределение на публичните финанси, инвестирани в културно съдържание.
Разговорът ще засегне и темата за ролята на културата в адресирането на последиците от някои от най-сериозните проблеми пред обществото ни днес - демографска криза и застаряващо население, бедност, териториална и икономическа асиметрии и работата в интердисциплинарни полета. Ще бъдат изведени конкретни препоръки за насърчаване на участието на населението в културни дейности на национално, регионално и местно ниво.
Поканата ни е отправена към медиите, независимата сцена и експертите в сферата по темата за достъпа до култура, социални и културни иновации и регионално развитие.
ПРОГРАМА
10:00 - 10:10 ч. Откриване на дискусията,
Янина Танева, Светлана Ломева
10:10 - 10:50 ч. Представяне на резултатите от национално представително изследване, Диана Андреева - Попйорданова
10:50 - 12:30 ч. Конкретни предлагани мерки и отворена дискусия
Модератори: Янина Танева, Светлана Ломева
Ще бъдат представени два профила на участие на населението в културни дейности:
1. Участие на българските граждани в културни дейности на национално ниво, в големите градове, в по-малките общини и селата;
2. Профил на участието на гражданите в културни дейности в Столична община и извеждане на препоръки към Визията за развитие на културата в София до 2033 г.