Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Главният архитект на София не беше попитан за ключови неща относно небостъргачите

29 март 2018, 09:30 часа • 1809 прочитания

Разбира се, има случаи, при които вече са стартирани процедури за строежи на високи сгради. Те не са повече от пръстите на едната ми ръка, за тях ще се водят разговори. Така главният архитект на София Здравко Здравков коментира приетият вчера (28 март) нов Закон за устройството и застрояването на Столична община (ЗУЗСО).

С новия закон затваряме всички вратички в законодателството – каквото било, било, увери Здравков Нова телевизия, като посочи, че извън центъра реално ще е 75 метра. Той не коментира обаче един много ключов момент във височината на строителството - този, касаещ местоположението на терени в близост до метрото. Ако теренът е близо до метростанция (до 400 метра) и е с лице по улици от втори и трети клас на първостепенната улична мрежа, ще се позволява строеж на обекти с височина до 100 метра, но само за районите извън централната градска част и в южните квартали.

Като пример за законови вратички главният архитект даде желанието на НИКМИ да строи на ъгъла на булевардите "България" и "Петко Тодоров" (бел. ред. – квартал "Стрелбище"). Там се иска плътно застрояване, с неограничена височина, посочи архитектът. Уверявам ви, че ние ще стигнем до преговори, за да си остане този имот квартална градинка, уточни Здравков. Всъщност в този случай прокуратурата се сезира и опитва да вкара дело в съда, с което да бъде обявено за нищожно решение на Столичния общински съвет (СОС) за заменката, с която имотът е даден през 2006 година на НИКМИ – заради редица пороци. При първия опит съдът не се съгласи да има дело, макар дори адвокатите на СОС да написаха в становището си, че е допустимо делото да влезе в съда. А протестът на прокуратурата е разделен на две - срещу решението на СОС и срещу подписаната от Бойко Борисов в качеството му на кмет на София заповед за одобрението му, като дали частта относно заповедта ще тръгне в съда зависи от това дали ще има дело относно решението на СОС.

Не може да се строи в градинки, каза още главният архитект, но призна, че това не е записано в прав текст в закона. Категорично и ясно защитихме отстоянията между блоковете, увери обаче той. Всъщност в закона пише, че в поземлени имоти с подробни устройствени планове (ПУП), намиращи се в градини, паркове и лесопаркове, които не са включени изрично в т.нар зелена система на София, няма да може да се строи, освен ако Столичният общински съвет (СОС) не позволи, като решението на СОС трябва да бъде съобразено с действащия ОУП.

Относно проблемите с паркирането, Здравков заяви, че София е била предвидена за 80 автомобила на 1000 души, сега обаче са 680 коли на 1000 души. Главният архитект каза, че има изисквания към новите, бизнес сгради, да има гаражи.

Припомняме и, че при приемането на ЗУЗСО беше отхвърлено предложението на депутата от "Обединени патриоти" Юлиан Ангелов да има разрешение за строителство на нови сгради само ако с инвестиционните проекти се осигуряват необходимите места за разполагане на съоръжения за разделно събиране на отпадъци. Съгласно неприетото предложение условието не важеше за еднофамилни жилища и вилни сгради.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес