В последен засега епизод от сагата с боклука на София столичните общински съветници от ГЕРБ-СДС изнесоха "три притеснителни факта" за Столичното предприятие за третиране на отпадъци (СПТО).
Още: По-евтино, но по-мръсно? Боклукът на София замириса на политика (СНИМКИ)
Заравяне на RDF
След проверка на 9 април в завода, който е под пряко подчинение на Столична община, от ГЕРБ-СДС са установили, че готово RDF гориво (горивото след отпадъците), което е обработено в завода, се заравя в депото. "Така по-бързо ще се запълни депото, а е и икономически проблем – харчим парите на софиянци, правим RDF от боклуците и накрая го заравяме. Затова подаваме сигнал до РИОСВ. Фактът, че се заравя чист RDF, го признава и директорът на завода при проверката ни", каза зам.-председателят на Столичния общински съвет Георги Георгиев на брифинг днес, 10 април.
Малко преди тази пресконференция кметът на София Васил Терзиев и директорът на предприятието за отпадъци Николай Савов, който бе назначен от самия Терзиев, обявиха, че в предишните години 90% от RDF горивото се е заравяло, а не се е горяло. Сега също се заравя, но 50/50, защото няма алтернатива къде да се реализира, докато 7 заинтересовани фирми не се убедят в качеството на RDF горивото, посочи Савов.
Още: Директорът на завода за столичния боклук опроверга ГЕРБ: Преди са заравяли 90% от RDF
Проблеми с рециклируемите материали
В продължение на 5 месеца няма движение по рециклирането на отпадъци, твърдят от ГЕРБ.
"Трябва да има над 70 работници за сепариране (отделяне на рециклируеми отпадъци - бел. ред.). Сега имат между 6 и 8 души на смяна. Говорим за потенциална безстопанственост в особено големи размери. За 5 месеца не е задействана нито една процедура за оползотворяване на RDF горивото. Видяхме с очите си заравянето на тоновe RDF. Това е нарушение на комплексното разрешително, а също е екологичен проблем - може да се запълни по-бързо клетка номер 4 на депото", предупредиха от ГЕРБ.
И подчертаха, че имаме споразумение с Европейската комисия за 9,52% сепарирани отпадъци годишно. "Вчера имахме признание за около 3%. Това означава, че останалите 6% - около 1100 тона на ден – се губят", посочи Георги Георгиев.
Още: Резервните части за завода за боклук на София: Рециклирани, може би? (ВИДЕО)
Пълни бункери
"Обърнахме внимание, че един от бункерите в завода е пълен на 90%, а друг – на 70%. Такава запълняемост досега не е имало. Това е в резултат на организацията, че няма кой да отделя материалите за рециклиране", твърдят още от ГЕРБ.
По-рано кметът Васил Терзиев посочи, че съоръжението е с капацитет 21 години, но ще бъде запълнено за около 9 години. "Ако продължават да заравят всяко нещо, на което не му е мястото там, и за 2 години ще го запълнят", отвърна Георги Георгиев.
След като около Коледа заводът посочи, че на лентите на сепариране не е имало да работи нито един човек и са били назначени служители, сега от ГЕРБ твърдят: "Как така няма хора да сепарират, но те прекратяват договора на фирмата, която осигурява тези хора?", по думи на Антон Хекимян.
Още: Още фрапиращи разкрития за боклука в София: Терзиев призова предишната власт за отговорност (ВИДЕО)
От завода по-рано днес посочиха, че са намалили административния капацитет, а работниците, които отделят материалите стъкло, хартия, пластмаса и т.н., са повече.
"Сега сме освободили 16 работни места от администрацията за хора, които отделят рециклируеми материали. Достигнахме нивата от миналата година. Поискахме от фирмата "Софекострой", която е част от общината, да ни помогнат с 24 човека допълнително. От понеделник те започват работа, за да удвоим рециклируемите материали, които към момента отделяме", поясни директорът Николай Савов.