Зеленият сертификат е една добра идея, въведена е в над 40 държави в света, но някак си много припряно тръгнахме в тази посока. Едно по-добро планиране, една по-добра комуникационна кампания в тази област щеше много да помогне. Това заяви в интервю за БНТ зам.-кметът на София Дончо Барбалов.
Още: Столична община се похвали: Засадени са повече от 30 000 дървета
Още: Най-важно е софиянци да не останат без градски транспорт: Терзиев разговаря с протестиращите шофьори
"Мисля, че не беше добре комуникирано и оттам се получава едно напрежение, което всички ние ще изпитаме в следващите дни, от гледна точка на това, че достъпът до работно място на някои категории работещи ще бъде затруднен, защото нямат сертификат", допълни още той.
Барбалов информира, че са предложили на общинския щаб временно да се признава начало на ваксинационен процес, защото на практика ако от днес човек трябва да има зелен сертификат, за да отиде на работа, на него му трябват около 35 дни, за да приключи ваксинационния си курс дори при най-добро желание.
Според него училищата са технически подготвени за дистанционно обучение, защото то не се случа за първи път, но не разбира какво е наложило за 24 часа да се затворят всички училища в София.
Още: МБАЛ-Самоков получи нов компютърен томограф
Още: Тържество за Рождество Христово се проведе в църква в Самоков
"Не за първи път се налага да се мине на дистанционно обучение, така че училищата имат своята техническа готовност, доказали са го, но тук става въпрос и за родителите и децата, и за негативния ефект върху качеството на образователния процес при преминаване в дистанционна среда особено за по-малките. Не знам какво налагаше в рамките на 24 часа да затворим всички училища в града", коментира зам.-кметът.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: В спортното училище в Самоков откриха нов СТЕМ център
Още: Терзиев на среща с протестиращите в градския транспорт, автобусите тръгнаха
Той допълни, че в София от 1 до 4 клас 3% от класовете са били карантирани, а при по-големите този брой нараства до 8%.
"В момента ни е ценен всеки лекар, всяка сестра, всеки санитар, както и в социалните домове всеки социален работник, и ние не би трябвало да се лишаваме от никой от тях по някакви формални причини. И на практика от днеска тези от тях, които не са ваксинирани, а има такива, дори да са малко на брой, те за да отидат на работа или работодателят или те трябва да платят теста", каза още Барбалов.
Според него е въпрос на време и организация безплатни тестове да бъдат доставени, защото те са много важни и през последните месеци такива са били предоставени в ковид зоните.
Още: Малки коледари посетиха община Елин Пелин
Още: Заседанията на Общинския съвет на Елин Пелин вече ще са открити
"Не трябва да забравяме и че безплатните ковид тестове са алтернатива на локдауна в образованието. Това в други държави се ползва, където естествено със съгласието на родителите, се прави често скрининг на децата", коментира още Барбалов.