Въпреки че сградите с историческа стойност в центъра на София, известни като царските конюшни, чиито покриви горяха миналата седмица, са били продадени на цена над десет пъти по-ниска от пазарната, наказателното дело срещу областния управител Веселин Пенев и оценителката Юлия Цекова отново няма да започне, информира сайтът news.lex.bg.
Още: Не разпределям средства, не налагам санкции: Митко Светофара отговори на ПП-ДБ-СС
Още: “Спаси София“: Трафикът в столицата е заложник на саботажи и зависимости
Софийският апелативен съд /САС/ е върнал тези дни делото на прокуратурата заради отвод на съдебния заседател по делото от СГС Христофор Рачев. Извън това съставът на САС /Алексей Трифонов- председател, Весислава Иванова - докладчик и Александър Желязков/ е намерил непълноти и неясноти в обвинителния акт, който трябва да бъде поправен.
Дотук се стигна след като през март друг състав на САС прие, че в обвинителния акт няма неясноти или противоречия и делото трябваше най-после да започне в Софийския градски съд (СГС). Преди това съдия Снежина Колева от СГС два пъти го беше връщала на прокуратурата заради процесуални нарушения, с които прокуратурата не беше съгласна. След второто определение на САС, процесът трябваше да започне в градския съд през юни, но тогава съдебният заседател Христофор Рачев се е отвел и съдът е приел искането на защитата за ново разпоредително заседание с нов заседател. В обновения си вече състав, СГС е приел, че не е обвързан с определението на апелативния съд от март че делото може да започне и на свой ред го е прекратил и върнал на прокуратурата за допуснати нарушения.
Веселин Пенев е обвинен в безстопанственост и сключване на неизгодни сделки. В качеството му на областен управител, е продал имота от 7,5 дка за 658 870 лв. без ДДС, а реалната му пазарна цена е била 10 989 000 лева. А оценителката Юлия Димитрова - Цекова е обвинена за това, че е дала невярна оценка. Имотът е бил разделен на три части, за да се избегне задължението продажбата на държавен имот за над 500 000 лева да става с решение на Министерския съвет. Пенев е обвинен и за продажбата на ведомствен апартамент на МВР от 180 кв. м в столичния район "Изгрев". Общата щета за бюджета според държавното обвинение е над 10,3 млн. лева.
Още: Държите се като малко детенце: Реплика към Антон Хекимян за Витоша
Още: За три дни: 9 акта за замърсяване на въздуха са издадени в София
Според състава на САС, който окщончателно е върнал делото, от обвинителния акт излиза, че на бюджета са нанесени две вреди от по 10 330 130 лева от всеки от обвиняемите. Държавата била ощетена с над 10 млн. лева с неверните оценки на Димитрова-Цекова, а след това с още толкова от Пенев с подписването на договора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Шефът на СОС се оплака: Кметовете на ПП-ДБ-СС са подложени на детайлни проверки
Още: Сдружение: Като чуят за Витоша, бягат като дявол от тамян
"Така подбраната конструкция е несъвместима с елементарните правила на логиката, поради което и съдът не би могъл да извлече по тълкувателен път каква всъщност е тезата на прокуратурата", пишат апелативните съдии в определението си.
Със същото определение САС отменя и забраната на Пенев да напуска страната, която му беше наложена през 2016 г. . Нямало данни за Пенев да в чужбина, пък и той и съпругата му нямали спестявания - следователно не разполага с достатъчно пари, за да остане трайно в чужбина.