Юридическият екип на омбудсмана Мая Манолова все още няма пълен достъп до документите по делото за строителството на небостъргач в столичния квартал "Стрелбище". Става въпрос за терен на ъгъла на булевардите "Петко Тодоров" и бул. "България".
Още: Затварят пътищата до природен парк Витоша за основно почистване тази нощ
Още: "СУРВА": Най-големият балкански фестивал на маскарадните игри гостува в София (СНИМКИ)
Днес (6 август) над 50 жители на квартала отново излязоха на протест в защита на градинката, която вчера беше заградена наполовина. Вчера (5 август) на мястото беше изпратен и багер, но протестиращите успяха да спрат работата.
Манолова се появи и разговаря с недоволните граждани. Пред репортер на Actualno.com тя заяви, че екипът ѝ няма пълен достъп до документите от съдебното дело, от които ще стане ясно дали процедурата по одобрение на Подробния устройствен план (ПУП) за терена е напълно спазена. "Ще отнеме повече време от очакваното", допълни тя. На изричен въпрос дали има нарочни административни пречки, тя заяви, че не желае да коментира.
Още: Коледарите в Елин Пелин поддържат живи българските традиции
Още: Кметът на Самоков проведе оперативка заради усложнената зимна обстановка
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Обстановката на Витоша е критична: Говори домакинът на хижа "Алеко"
Още: София посреща новата година със светлинно шоу вместо заря
По думите ѝ фактът, че оградата около градинката се поставя в събота сутрин, показва, че "нещата не са много чисти". "Много институции участват в работата с тези проекти, затова отговорността е размита", добави Манолова.
Въпросната градинка е получена чрез заменка от фирма НИКМИ - когато кмет на София е Бойко Борисов, която е собственик на терена и която от 10 години опитва да реализира строеж на 43-етажен небостъргач.
Припомняме, че съгласно Общия устройствен план (ОУП) на Столична община от 2009 година парцелът, където се готви строежът, е зелена площ. НИКМИ обаче са пожелали да използват имота за строеж още през 2007 година, което създава усложнението. И днес обаче НИКМИ не предостави разрешително, което им дава право да поставят ограда на мястото.
Още: България през 2024 г.: Васил Терзиев и работата му като кмет на София
Още: Туристическият информационен център на Самоков отвори врати в Боровец
"Най-големият пропуск (бел. ред. - за бъдещо инвестиционно намерение) е изискването на чл. 19 от Закона за устройството и застрояването на Столична община, ал. 4 към 2007 г., който е действал и е задължавал собствениците да съгласуват предложенията си с Дирекция "Зелени системи". По едно вътрешно правило, въведено от Общински съвет, при повече от 12 дървета се съгласува с комисията по екология с председател г-жа Лорита Радева", заяви главният архитект на София Здравко Здравков пред Actualno.com преди две седмици. Той уточни, че такова становище към 2007 г. не е имало.
Припомняме още, че един от собствениците на НИКМИ Милчо Благоев пред телевизия BIT се закани, че ще загради градинката, а присъстващи служители на НИКМИ споделиха неофициално, че това се прави, за да обърнат властите внимание на казуса.