Ние сме във война, в една реална война. Звучи ми сериозно да впрегнем всички възможни ресурси, за да можем да се справим с пандемията. Така коментира идеята на здравния министър проф. Костадин Ангелов възможността таксита и частни линейки да превозват пациенти с коронавирус до болниците Катя Сунгарска, говорител на Столичната спешна помощ.
Още: Транспортни проблеми във Владая, жителите недоволстват
Още: Туристическите автобуси ще спират безплатно на Летище София до края на март
Днес той ще се срещне с всички собственици на частни линейки в София и с таксиметрови компании, за да се осигури превоз за COVID пациенти. По информация на проф. Костадин Ангелов на територията на столицата оперират около 100 такива линейки. За това съобщи още в петък здравният министър. „Идеята е тези хора да бъдат максимално бързо доведени до лечебните заведения.“, обясни тогава той.
Пред колапс ли е Спешната помощ в София? Защо се бавят линейки?
Нашият ресурс не стига от доста години и това е широко известно. Имаме много тежък кадрови дефицит. Едно е когато си в кабинета – на защитено, светло и топло, друго е като се качиш в линейката и не знаеш – къде отиваш и дали ще се върнеш жив от там, каза тя.
Още: Откриваме "Лицата на нощна София" във фотографска изложба в Централни хали
Още: Заради мръсния въздух: Пускат "зелен билет" в София за два дни
Не за 14 часа (бел.ред забавяне на линейка) не можем да говорим, но 5-6-7 часа – да. Това е изключително много време, само че когато нямаш кой да го изпълни, омагьосаният кръг започва да се върти твърде бързо, обясни Сугарска.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Васил Терзиев: Замърсяването на въздуха в София е два пъти над нормата
Още: Заради мръсния въздух: Зелен билет за 9 и 10 януари в София
Защо недостигат линейки? Какъв е протоколът при COVID-19?
Нашите линейки през това време са на други адреси. На предното дежурство имаме 200 ковида, от тях – 16 хоспитализации. За да се изпълнят само ковид адресите, без да броя останалите спешни случаи, които не спират, трябва един екип да отиде на 4 или 5 адреса. Ако вие сте съгласен линейката да дойде при вас и да прегледа за 2 минути, без да ви обърне внимание и да ви окаже медицинска помощ – става. Само че така е безсмислено. Екипите са по адреси. Имаше медицински стандарт, който казва, че на един адрес екип може да престои около 1 час, в зависимост от състоянието. Така че представете за какво става въпрос. И напомням, че след всеки COVID адрес – екипът се прибира и обеззаразява, както и линейката, защото ние не сме в болница със заразена среда, а отиваме на място – не можем да занесем зараза в даден вход. Това коства между 50-60 минути, обясни Сунгарска.
Обикалят ли болниците, за да търсят свободни легла? „Да, от известно време, въпреки че в събота вечерта до много късно здравният министър, д-г- Гелев и директорите на болници са успели да впрегнат максимум ресурс и да отворят 100 легла, така че следващата смяна работеше много по-спокойно.
Още: Борис Бонев: Софиянци трябва да имат нощен транспорт (ВИДЕО)
Още: В СОС подновиха преговорите за нов Колективен трудов договор в Столичния автотранспорт
Когато се вземе пациент в тежко състояние се взима и второ мнение от Координационния център, където има още един специалист, който да прегледа болния. Там има и служители на РЗИ, които имат постоянна връзка - къде колко легла има. Но тези легла са 1-2. И се случва, за съжаление, докато стигне линейката до болницата, тези легла да са запълнени. Случва се това за съжаление, коментира говорителката на Спешната помощ.
Осигуряването на легла във всяка болница, каквото е последното разпореждане, е процес, каза Сугнгарска, признавайки реално, че не всяка болница все още има осигурени такива.
Спешна помощ е отишла на адреса на починалото 33-годишно момче, което загина чакайки свободно легло. Отидохме, за да констатираме смъртта му. За съжаление - 4 или 5 часа по-късно, не мога да потвърдя със сигурност, каза още Сунгарска.
Не викайте линейка от паника!
"Всички казват едни и същи симптоми – висока температура, задух и посиняване. Отиваме и виждаме, че това не е така. Хората се паникьосват и ни викат за домашен преглед. Когато се излъже по телефона, тогава друг, който е наистина в тежко състояние, седи и чака. Мерките не са, за да ограничаваме нечии права, а за да пазим собствените си права. И второ – когато извикаме линейка за 37,5, да си дадем сметка, че някой друг се нуждае повече", заяви говорителят на Спешното звено.
На финала тя призова да се носят маски.