Средствата за земеделските производители бяха обещани от всички политически сили. Те бяха обявили готовност да ги внесат между първо и второ четене на Закона за държавния бюджет, но по време на гласуването стана някакво разминаване, направи се политическа игра и средствата не бяха гласувани. Това каза по БНТ Костадин Костадинов, председател Българската аграрна камара.
Още: Американски сайт за туризъм обяви Перперикон за европейския Мачу Пикчу
Още: Най-важните новини за деня: 26 декември 2024 г.
"Какво беше обещано? Тези 442 млн. лв., които поискахме от украинската помощ бяха за всички чувствителни сектори, изключващи зърнопроизводството. На УС на Националната асоциация се прие декларация и зърнопроизводителите да бъдат включени, защото те не са получили досега нищо през годините."
По думите му, предстои либерализиране на всички стоки от Украйна и това ще засегне не само България, но и всички европейски страни, като в момента вървят стачки в Германия, Полша, Гърция, Литва, Румъния. Според Костадинов в основата на тези протести е провалът на "Зелената сделка" и невъзможността на Европейската комисия да се разплати за поставените задачи.
"С изискванията, които поставиха на всички европейски производители, и свободата, която имат украинските производители, на тези цени ние не можем да издържим", подчерта Костадинов.
Още: За политиката и за душата: Най-доброто от "Студио Actualno" за 2024 г. (ВИДЕА)
Още: Кризата с тока продължава: 30-метрови дървета са повлекли електропроводи в Стара планина
Той заяви, че зърнопроизводството е секторът, който носи селското стопанство "на гръб", а в момента секторът е в колапс, заради натиска на украинското зърно.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Близо 3 милиона лева достигнаха даренията след благотворителния концерт за „Българската Коледа"
Още: Без ток: Боровец и други населени места в страната ще са без електричество заради обилния снеговалеж
"В много райони на страната има изкуствено завишени ренти. В много страни това е регулирано, като рентата се определя на принципа на приход-разход. Във Франция се регулира от общините. В България рентата е най-големият разход."
ОЩЕ: Задават се нови земеделски протести