В резултат на падналите и продължаващи валежи от сняг лавинната обстановка във високите части на големите планини се усложнява. Най-сериозна е тя в Пирин, където степента на лавинна опасност е значителна, поради това че там е паднал най-много сняг (дебелината на новата снежна покривка достига до около 60 см), придружен със силен вятър, на места променящ посоката си.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Наблюдават се големи снегонавявания по стръмните участъци на склоновете, без значение от изложението им. Това предполага голяма вероятност от предизвикване на лавина при навлизане дори само от един скиор в тези участъци. Възможно е по най-наветите подветрени участъци да паднат и спонтанни лавини.
Подобна е картината и в Родопите, където снегът е по-влажен поради географските особености. Най-опасен е северният стръмен участък между върховете Орфей и Перелик.
В останалите планини обстановката за сега е по-спокойна поради значително по-малкото количество нов сняг. Но силните ветрове от юг/югозапад са натрупали достатъчно опасни навявания по подветрените участъци. Това най-вече се отнася за районите на Рилски Езера, Мальовица, Мусаленския циркус.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
Не трябва да се забравя за съществуващите лавиноопасни райони по северните участъци на Стара Планина, Витоша и Осоговска планина. ПСС към БЧК препоръчва движение само по зимна маркировка.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис