Астрономическата зима настъпи на 22 декември 2023 г. Макар и да не е зима в истинския смисъл на думата не сте ли се замисляли какво правят животните в Столичния зоопарк, които не са от нашите ширини и дали са заспали мечките. Ирина Сахатчиева от отдел "Връзки с обществеността и международна дейност" в Зоологическата градина в София коментира пред Actualno.com любопитната информация.
Още: Родителите не знаят какво правят децата им: Директор на гимназия в Сандански за опасните вейпове
Още: Кой има имен ден днес, 15 януари 2025 г. Честито!
Спят ли мечките?
"Всъщност става дума за едно летаргично състояние, в което изпадат мечките в природата, при което се забавят жизнените им функции. В природата това става, тъй като значително намалява възможността да намират достатъчно храна. В зоопаркови условия, за да могат да заспят мечките, количеството храна постепенно се намалява", поясни Сахатчиева.
Стана ясно, че в момента в такова състояние на летаргия са двете кафяви евроазиатски мечки Антон и Мариана, хималайската мечка Деси и Рони – мечка гризли. ОЩЕ: Гледайте как мечокът Тони от зоопарка в София се готви за зимен сън (ВИДЕО)
По думите й те се хранят един път дневно, като на месоядните Антон и Рони се дава малко пиле и риба, а на Мариана и Деси по няколко ябълки.
Още: Най-важните новини за деня: 14 януари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 15 януари 2025 г. (сряда)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Проходът Рожен отново е затворен за тежкотоварни автомобили с ремаркета и полуремаркета
"Интересно е да се отбележи, че всяка мечка има спално помещение и отделно друго за тоалетна. Храната се дава един път дневно, а почистването става на няколко дни. Но гледачите непрекъснато наблюдават животните и тяхното състояние", добави още Сахатчиева.
Има и мечки, които не спят
Единствените мечки, които не спят, това са Лиам и Шрея - двойката бърнести мечки. За тях пиарът на зоопарка разказа, че те са топлолюбиви не спят зимен сън, тъй като идват от географските ширини на Индия и Шри Ланка.
"През студените зимни дни те остават във вътрешните си помещения, с осигурено добро отопление и се забавляват с играчките, които гледачите измислят, за да не им е скучно. Излизат навън само когато има слънце, няма вятър и температурата е над 15 градуса", коментира още Сахатчиева.
Още: В нощта срещу четвъртък: Ограничават движението по магистрала "Хемус"
Още: От този уикенд: Столична община увеличава автобусите до Витоша
Студено ли им е на големите котки?
Тя разказа, че лъвовете, ягуарите и персийските леопарди излизат във външните дворове, когато има слънце и предпочитат уюта на вътрешните помещения, но това не важи за снежните барсове, за които зимата е естествената им среда. ОЩЕ: В Софийския зоопарк вече има и женски персийски леопард (СНИМКИ)
По думите ѝ те често са навън, както и белите бенгалски тигри.
"Сибирската тигрица Шели е навън през цялото време и зимните температури не я притесняват. Не че в момента имаме зима, но като цяло котките - големи или малки предпочитат закътаните места и припичането на слънце", уточни Сахатчиева.
Празничната заря и животните
Сахатчиева коментира и наболелия проблем с празничните фойерверки и сподели, че те се отразяват на животните като цяло, а не само на тези в зоопарка. ОЩЕ: Без фойерверки на новогодишния концерт в София
"Отразяват се на всички животни в града – птици, кучета, котки. Те чуват и усещат много по-ясно и силно звуците и вибрациите и за всички тях това е стрес. Животните в зоопарка имат тази „привилегия“ да могат да се скрият във вътрешните си помещения", обясни тя.
Според нея с фойерверките се прекалява и дори понякога това е неприятно за хората. ОЩЕ: Фойерверки на Нова година: Разрешени, но между 18 и 2 часа сутринта
"Искам да пожелая на всички здраве, мир и любов през Новата 2024 година! И заповядайте в зоопарка – той е отворен през цялата година и на всички празници!", каза Сахатчиева. ОЩЕ: Рекорд по посещения в столичния зоопарк през 2022 г