Зелената енергия от нови мощности ще струва по-евтино от 1 юли тази година. Крайните потребители обаче няма да усетят промяната в сметките си за ток. Това заяви председателят на ДКЕВР Анжела Тонева след обществено обсъждане с представители на зелените централи, електроразпределителните дружества и НЕК.
Още: Как децата могат да се почувстват като възрастни без цигари и алкохол: Съвети на психолог
Още: Кой има имен ден днес, 3 януари 2025 г. Честито!
Според Тонева новите ВЕИ мощности няма да повлияят съществено върху крайната цена, тъй като няма да са толкова много на брой. В края на миналата година капацитетът за присъединяване на нови мощности бе ограничен. Това обаче не важи за вече сключените договори за присъединяване.
„Необходимо е да бъде преразгледана енергийната политика по отношение на подпомагането на ВЕИ производствата, тъй като в момента нямаме възможност да преустановим изкупуването на енергията, произведена от възобновяеми източници,” заяви още Тонева, цитирана от bTV.
Според енергийните експерти намалението на цените на зелена енергия от нови мощности ще има значение за средносрочното развитие на централи, произвеждащи енергия от биомаса. Към момента заявените мощности от биомаса са само 21 мегавата. Цената на тази енергия обаче може да бъде понижена чрез намаляване на заложената възвращаемост на инвестициите до 5.37%, твърди се в доклад на работна група на енергийния регулатор. Окончателното решение на ДКЕВР по този въпрос ще бъде взето на специално закрито заседание.
Още: Специалист: Рискът от предозиране при вейповете е висок
Още: Прогноза за времето - 3 януари 2025 г. (петък)
От регулатора посочиха като проблем липсата на достатъчно информация за новоприсъединяващи се малки мощности. Според Закона за енергия от възобновяеми източници (ЗЕВИ) част от тези мощности могат да се включат към електроразпределителната мрежа, дори без за това да трябва издаване на становище. ДКЕВР възложи на ЕРП и НЕК да предоставят повече данни за източниците, които влизат в тази група.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Към момента у нас има инсталирани 1000 мегавата фотоволтаични мощности, 600 мегавата от вятърни централи, 29 мегавата – от биомаса, и максимум 50 мегавата от малки ВЕЦ, обясниха още експертите.