Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо МС отпусна 14,7 млн. лв. за противоградови ракети при действащ договор?

17 август 2020, 18:00 часа • 8143 прочитания

През февруари месец т.г. за 14 000 противоградови ракети правителството отпусна на Министерството на земеделието, храните и горите допълнително (МЗХГ) сумата от 10,4 млн. лева. В сряда – на 12-ти август, за 6 000 противоградови ракети Министерският съвет одобри на същото министерство допълнително 4,3 млн. лева. Тоест, досега са осигурени общо 14,7 милиона лева за целта през настоящата година.

Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.

През 2019 г. обаче между Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ (ИАБГ) и фирма „Стройпроект“ ЕООД е подписан Договор № ФСД-27-38 от 09.05.2019 г. на обща стойност 40 650 000 лева с ДДС за доставка на противоградови ракети в срок от 4 години. Договорът не е изтекъл. Справка в документацията за възложената обществена поръчка сочи, че тя не е обявена при неосигурено финансиране.

В тази връзка Actualno.com отправи въпрос към МЗХГ защо са били необходими тези допълнителни 10,4 млн. лева при действащ договор.

„През 2019 г. в следствие на проведена процедура за избор на изпълнител на обществена поръчка с предмет „Доставка на противоградови ракети с далечина на полета в точката на самоликвидация по „X“ 6 000 – 6 500 м., при елевация 55° и надморска височина 0 м.“ Изпълнителна агенция „Борба с градушките“ (ИАБГ) е сключила договор с дружеството „Стройпроект“ ЕООД. Съгласно параметрите на поръчката, договорът е сключен при определен финансов лимит от 40 650 000 лв. с ДДС. Договорът поражда своето действие от датата на сключването му и е със срок на действие 4 години или до достигането на заложения финансов лимит. Поради специфичния характер на противоградовите ракети и краткия им гаранционен срок, ракетите не се закупуват наведнъж, а се доставят след предварителна заявка от страна на ИАБГ към дружеството-изпълнител на необходимото ѝ количество. Към момента за тази година по договора са направени две заявки от страна на Агенцията“, се сочи в отговора на агроминистерството.

Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)

Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"

От там уточняват, че през месец февруари тази година Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане е отпуснала допълнително 10 440 000 лв. по бюджета на Министерство на земеделието, храните и горите.

Средствата са за закупуване на 14 000 противоградови ракети от страна на ИАБГ, с цел да бъде осигурена нормалната зареденост на всички 261 ракетни площадки за предстоящия активен сезон за борба с градушките.

Предвид повишения интензитет и честота на градоопасните процеси, от началото на активния сезон за борба с градушките са употребени 10 835 противоградови ракети. Поради тази причина, за да бъде осигурена нормалната зареденост на ракетните площадки до края на сезона за борба с градушките, бе необходимо да бъдат закупени и доставени още 6 000 противоградови ракети.

„За тази цел МЗХГ отправи искане до Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане за отпускане на 4 320 000 лв. за закупуване на противоградови ракети“, допълват от МЗХГ.

Още: Жълт код за сняг, виелици и дъжд

Още: Кой има имен ден днес, 21 декември 2024 г. Честито!

Припомняме, че  „Стройпроект“ е еднолична фирма на Христо Крушарски – собственик на пловдивския футболен клуб "Локомотив".Тя спечели поръчката за доставка на противоградови ракети в конкуренция с „Дунарит“ АД, поради специфичните изисквания на възложителя. Втората е била отстранена от участие, защото през последните три години не е извършила доставки, сходни или идентични с предмета на обществената поръчка.

Но от 2015 година насам, пак по договор с Изпълнителна агенция "Борба с градушките" именно "Стройпроект" изпълнява договор за доставка на противоградните ракети. Тогава поръчката е била за почти 22,5 млн. лева, отново за 4-годишен период.

След публикуването на статията през юни месец 2019-та година ни потърси изпълнителният директор на отстранената от участие "Дунарит" АД – Петър Петров, за да изрази своята позиция по темата, наричайки поръчката "скандална". Според него за ИАБГ "сходни" означава противоградови ракети и "идентични" пак означава противоградови ракети.

„А условията за плащане са убийствени. Общо взето доставчикът трябва да ги произведе, а Агенцията, ако иска, ще ги плати, когато реши и колкото реши. Заради това през 2015 година не участвахме. Ние и да бяхме доставчик, пак нямаше да ни одобрят през 2015 година. Поради същите причини, поради които и сега не ни одобриха. Първо, това според мен е безочие. Второ, това значи, че в България може да има само един доставчик. Защото след като той е спечелил веднъж, няма как друг да спечели вече тази поръчка“, каза Петров.

„Има и още едно интересно условие - че доставчикът поема ангажимент да достави при поискване ракетите, но за не повече от 10 дни. А това значи, че трябва да има разрешение от служба КОС (Контрол на общоопасните средства – б.а.) и разрешение от комисията, ако е експорт или реекспорт. Тоест, трябва да мине през Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение, на която съпредседатели са министърът на икономиката и министърът на отбраната. Тази комисия заседава веднъж месечно. Тоест, чуждестранен доставчик - дори да е най-добрият, дори безплатно да дава ракетите - не може да участва. В резултат на което се получа така, че "Локомотив Пловдив" печели“, посочи изпълнителният директор на „Дунарит“. Той уточни, че фирмата му е предложила с около 200 лева по-ниска оферта, а когато доставяли ракети Агенцията купувала не повече от 4000 на година.

Според него това означава, че или техните ракети са 3-4 пъти по-ефективни, или тези пари сега се харчат за нещо друго, ако ракетите на конкуренцията им са поне толкова добри, колкото техните.

По думите на Петров фирма „Стройпроект“ оттук-насетне винаги ще  е доставчик на ракети за ИАБГ, дори да даде цена от 1500 лева за брой, не както в настоящата поръчка - 720 лв. с ДДС.

В доклада на ИАБГ за 2019-та година е посочено, че през целия сезон на активни въздействия, от всички обработени 1241 градоопасни облачни клетки, с поражения върху селскостопански култури със стопанско значение има от 19 облака на 10 датите - 16, 28, 31 май, 04, 14, 17, 22, 24 юни, 28 юли, 1 август. Поражения от градушки на селскостопанската продукция има върху 33 035.40 дка със среден процент на поражение 22.24%. Приведените към 100% бити площи са 7346.4 дка.

По данни на Агенцията стойността на спасената продукция през 2019-та година в резултат на проведени активни въздействия е 122 246 287.39 лв.

Припомняме, че същата фирма „Стройпроект“ бе единственият участник и в процедурата „Осъществяване на пилотен проект за дейности по противоградова защита със самолетен способ за противоградови въздействия (засев) на потенциално градоопасни облаци на територията на Република България“. Офертата й бе за 2,5 млн. лв.

Дружеството обаче отказа да сключи договор за изпълнение с Изпълнителната агенция „Борба с градушките“, защото заради извънредната ситуация с COVID-19 срещнали трудности, които са попречили на дружеството да се снабди с нужните разрешения. Те се издават от EASA (European union Aviation Safety agency) – Агенцията за авиационна безопасност на Европейския съюз, която отговаря за безопасността на гражданската авиация със седалище в Кьолн, Германия. Тя е органът за извършване на сертификация, регулиране и стандартизация в областта на авиационната безопасност.

С отказа на „Стройпроект“ да сключи договор страната ни на този етап се размина с въвеждането на противоградова защита със самолетен способ.

Вижте още:

Директорът на "Дунарит": Поръчката за противоградните ракети е скандална

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес