Не със 17, а с 13 гласа от Висшия съдебен съвет (ВСС) да бъде предсрочно освобождаван и избиран главният прокурор.
Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.
Това предвиждат новите промени в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, които са съобразени с последните препоръки на Венецианската комисия, съобщиха служебният министър на правосъдието Крум Зарков и зам.-министъра Емил Дечев.
Предвижда се още шефовете на Върховния касационен съд (ВКС) и Върхавния административен съд (ВАС) също да бъдат избирани с 13 гласа, но при тях е планирано да има и т.нар. двойно мнозинство. При него трябва да са гласували "за" болшинството от членовете на Съдебния съвет от съдийската квота.
ОЩЕ: Крум Зарков: ЕК потвърди подкрепата за влизането на България в Шенген
Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)
Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК
Промени има и по отношение на съдията, който ще разследва главния прокурор. Той трябва да бъде от наказателната колегия на ВКС от окръжен или апелативен съд, но с ранг на върховен съдия, който последните 7 години да е работил като наказателен. В този случай обаче той трябва да дадено предварително съгласие, че е готов да бъде включен в списъка за желаещи да разследват главния прокурор.
Освен тове се предвижда на по-късен етап да има и съдия от ВКС, който ще контролира разследващия главния прокурор и ще изпълнява временно длъжността зам.-главен прокурор.
ОЩЕ: Как хората посрещнаха заканата на Гешев, че щял да води война с престъпността? (СНИМКИ)
Всички промени ще бъдат публикувани за обществено обсъждане още днес, като трябва да бъдат приети до средата на следващата година, тъй като са залегнали в Плана за възстановяване и устойчивост.
Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи
Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция
Припомняме, че законопроектът за механизъм за разследване на главния прокурор бе изготвен от предшественичката на Зарков Надежда Йорданова и внесен от нея в Народното събрание в качеството ѝ на депутат. Той беше изпратен до Венецианската комисия, откъдето получи положителна светлина за принципа.
Тогава Зарков оповести, че съдия от върховните съдилища ще бъде назначен по сигнал, който касае пряко фигурата на главния прокурор:
"Ще има списък от съдии и това беше една от препоръките на Венецианската комисия, че те трябва предварително да са изявили желание, че биха се заели с това", обясни Зарков. Ако е постъпил сигнал срещу главния прокурор, ще бъде изтеглен съдия, който ще води разследването, добави служебният министър. Идеята е да не е подопечен прокурор на главния прокурор, който да извършва това разследване, добави още Крум Зарков. По думите му България се занимава с този проблем още от 2009 г., когато е осъдена от Европейския съд за правата на човека заради липсата на механизъм за разследване на главния прокурор.
ОЩЕ: Гешев: Дори в дома на Борисов да беше намерен труп, МВР няма право да разследва