Пандемията и локдаунът са повлияли обезпокоително на две от най-показателни за българската нация статистики. Противно на очакванията затварянето на хората по домовете им през първата половина на 2020 г. е намалило осезаемо раждаемостта, отчетена в края на м.г., но и нещо повече – увеличил се е броят на жени, пострадали от домашно или сексуално насилие.Това показват смесени данни от статистики на НСИ и на СЗО.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
През пандемичната 2020 г. в България са се родили с 2452 деца по-малко спрямо 2019 г. Спадът категорично е по-голям от този през периода 2018-2019 и показва, че един от факторите, довели до сегашната ситуация почти със сигурност е локдаунът през март-май 2020 г. Макар по този показател страната ни да е във низходяща крива през последното десетилетие, данните са обезпокоителни, защото предвид завишената смъртност у нас през м.г., това означава, че населението на страната ни спада по-бързо от очакваното. Прогнозите в това отношение са, че до едва 20 години у нас ще живеят не повече от 5.2 млн. човека.
В същото време другият обезпокоителен ръст е в броят на жертвите на домашно насилие, който също се е увеличил заради локдаунът. Предид факта, че тази мярка бе отречена дори от СЗО преди близо година, от организацията са публикували списък с дейности, които могат да помогнат на заключените у дома си заради пандемията хора да се спрявят с трудностите от такъв изкуствено наложен лайфстайл. В документа е описано, че основна причина за ръста на домашното насилие е стресът и чувството за това, че не човек не е в контрол. Препоръките са за гледане на по-малко телевизия и четене на по-малко новини, подкрепа от близките и поддържане доколкото е възможно на нормалното си ежедневие.
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини