Започва Великият пост (Великденски пост). Той продължава 7 седмици и приключва на Възкресение Христово, което тази година се пада на 16 април.
Още: Твърдение: Пеевски се обади 3 пъти, за да спре ключов за военната ни индустрия проект
Още: Прогноза за времето - 2 април 2025 г. (сряда)
Постите са свързани със схващането за греховността на хората и преходността на земния живот. Те представляват въздържание от употреба на блажни храни - месо, яйца, мляко и млечни произведения. Започват със Заговезни и завършват с причестяване.
По традиция при православните строгото съблюдаване на поста е най-силно през първата и последната седмица на по-дългите пости - Великденските и Коледните. Католиците почти не постят, а при протестантите те липсват съвсем.
ОЩЕ: Великден 2023: Кога се пада и кога трябва да постим?
Още: Най-важните новини за деня: 1 април 2025 г.
Още: Експерт: България е сред страните с най-висока позволена скорост в Европа
Великите пости са време за размисъл, за осмисляне на живота, преоценка на свършеното. Време да се покае човек за лошите си постъпки, да потърси нов път към възвишеното и към себе си.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Продължават ли валежите: Вижте прогнозата на Деница Стоянова
По време на поста може да хапвате всичко, което е от растителен произход. Това са ядките, плодовете - пресни и сушени, които трябва да са ви винаги подръка, защото с високата си енергийна стойност могат да ви спасят от "прегрешение" с неподходяща за случая храна. Също маслините, зеленчуците, варивата. Всичко обаче трябва да е приготвено с растително масло или маргарин, а не с краве масло. Особено подходящи са салатките, спанакът, киселецът и копривата. Тестените продукти и хлябът не трябва да са приготвени с яйца. Алкохолът също се изключва от менюто. Може да се яде мед.