Американски и японски еколози са измерили нивото на замърсяване на морската вода по крайбрежието на Япония с цезий-137 и сребро-110 три месеца след катастрофата с АЕЦ Фукушима - 1, предаде БГНЕС.
Още: Седмична прогноза за времето за 6-12 януари 2025 г.
Още: Чака се засилен трафик около границите и вътре в страната на 5 януари: Къде да внимаваме?
Те са стигнали до извода, че концентрацията на тези радиоактивни елементи във водата и в тъканите на морските организми е значително по-малка от очакваната и фактически не представлява опасност за човека.
Своите изводи от направените изследвания екипът от учени под ръководството на Кени Бюселър от Океанографския институт на американския град Уудс Хол, публикува в научното списание "Proceedings of the National Academy of Sciences". Учените отишли на тази експедиция в началото на юли 2011 - три месеца след първия взрив на Фукушима. Те взели проби от водата и организмите от различна дълбочина по крайбрежието на Япония.
Изследвали ги за наличие на цезий-137 и сребро-110. Тези два изотопа имат много кратък период на полуразпад - 250 дни за среброто и 30 години за цезия, което обуславя тяхната висока биологическа активност. Освен това цезий - 137 лесно може да измества атомите на калия и рубидия в тъканите на организмите, в резултат на което той с лекота се намества във вътрешността на клетките на растенията и животните.
Още: Кой има имен ден днес, 5 януари 2025 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 5 януари 2025 г. (неделя)