Заплатите на служителите в структурите на ЕС ще бъдат замразени за две години. Предварителното споразумение за това е постигнато по време на срещата на европейските лидери в Брюксел. Споразумението предвижда и съкращаване с 5% на броя на служителите в управленските подразделения на ЕС, съобщава ИТАР-ТАСС.
“Преговорите продължават без прекъсване. Процесът е много сложен, тъй като за приемането на бюджетната програма е нужен консенсус”, е заявил европейски дипломат.
В момента в структурите за управление на ЕС има около 42 000 души. Великобритания е сред страните, които настояват за най-сериозно съкращаване на административните разходи на европейския блок.
По-рано българският финансов министър Симеон Дянков заяви, че е необходимо да се намалят административните разходи на Европейската комисия в Брюксел. Той заяви това пред журналисти в парламента финансовият министър Симеон Дянков в отговор на въпрос във връзка с българската позиция по преговорите за европейския бюджет, предаде „Фокус”.
„Преговорите продължават. Шест пъти говорихме с премиера Бойко Борисов по конкретни наши предложения и предложения, близки до нашето мнение, като това на Полша и Словакия. Големите донори като Великобритания, Германия и Холандия искат в различни степени намаляване на общия бюджет. С писмо от предишния Съвет на министрите на финансите ние сме изнесли нашата позиция, в която казваме, че има възможност за намаление на общия бюджет, но това би следвало да излезе от две пера. Първото перо е административните разходи на самата комисия в Брюксел, които, според нас, са доста раздути и тук сме съгласни с Великобритания, Германия, Холандия и Швеция. Не може в период на такава продължителна икономическа криза в Европа, когато държави като България рязко намалиха административните си разходи, Брюксел да иска още по-големи административни разходи. Второто перо, където би следвало да има намаление, са програма за така наречените бедни райони в богати държави, като Южна Италия и Шотландия, където в този програмен период отиват десетки милиарди евро, за да могат те да се хармонизират с по-богатите региони в съответните държави”, обясни Дянков. Това е българската позиция, каза вицепремиерът.