Издирваният затворник от Ловеч е преместен в общежитието от отворен тип преди месец. Това каза заместник-министърът на правосъдието Николай Проданов на брифинг в министерството във връзка с поредния случай на затворник, отклонил се по време на работа на външен обект.
Още: Проучване: 76% от българите искат забрана на клетките за телета
Още: Ще ядем ли пържоли вместо хляб: Анализ на експерт след повишението на цените
„Аз съм искрен привърженик на тезата, че трудът превъзпитава. Когато човек работи, не мисли какви глупости още да направи.“, коментира той.
По думите му случаите на отклонили се по време на работа затворници не нарастват, дори са по-малко, но придобиват по-голяма популярност. “Това е една изкуствено създадена новина, не е новина по същество“, допълни той.
Издирваният затворник от Ловеч е изтърпявал общо наказание от 13 години лишаване от свобода, допълни Проданов.
Още: След скандалния чалга клип с бебета: Започва проверката в сливенската болница (ВИДЕО)
Още: Над 120 000 българи празнуват на Йордановден
По думите му избягалият затворник е работил на обект заедно с още 4-ма лишени от свобода на територията на бивше млекопреработвателно предприятие, намиращо се в покрайнините на град Ловеч.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Лишеният от свобода изтърпява общо наказание от 13 години лишаване от свобода за няколко престъпления, сред които кражби и блудства, влязло в сила от март 2011 година.
„Незабавно са предприети действия за неговото издирване „по горещите следи“, но за съжаление до този момент нямаме данни да е открит“, каза зам.-министър Проданов.
„Не става дума за бягство от затвора, става дума за отклоняване от външен работен обект на лишен от свобода, който не е бил охраняван. В такива случаи определени ангажименти за охраната на тези лишени от свобода поемат от съответната фирма, която ги е ангажирала като работна ръка“, уточни той.
Още: Най-важните новини за деня: 5 януари 2025 г.
Още: Седмична прогноза за времето за 6-12 януари 2025 г.
"Поисках да ми бъде направена справка колко са лишените от свобода, които днес работят на неохраняеми външни обекти. Това са общо 802-ма души", допълни той, цитиран от Фокус.
„Тук въпросът въобще не опира до пропуски на надзорно охранителната дейност. Тук става дума за принципен въпрос до колко обществото би било готово да промени основни принципи, заложени в Наказателния кодекс от 1968 година, където на труда се гледа на основна средства за превъзпитание, както и дали законодателят би решил на лишените от свобода да им се забрани да работят“, коментира зам.-министърът. „Тогава тези 802-ма души ще си стоят зад мрежите и много трудно биха могли да се отклонят“, допълни той.
Зам.-министърът отбеляза още, че към момента близо 7000 души изтърпяват присъда „лишаване от свобода“ в затворите в страната и няма как да им се осигури работа на територията на затворите.
„Що се отнася до охраната на външните работни обекти, на мен ми е много трудно да ви кажа, ако всички тези 800 души трябваше да бъдат охранявани днес, колко точно надзорно-охранителен състав щеше да ни трябва“, посочи още зам.-министър Проданов.