Организирана престъпна група от 12 души за трафик на хора от България в Швеция с цел просия е задържана с европейски заповеди за арест на 5 ноември 2017 г.
Още: Жега до 35°С, но и опасни явления: Прогнозата за месец май на "Meteo Balkans"
Още: Кога и как спират движението по Дунав мост при Русе
Трима от 12-те са задържани в град Кнежа, а други 9 – в Швеция при съвместна операция на ГДБОП, Специализирана прокуратура, шведската Национална полиция и прокуратура, под надзора и със съдействието на Евроджъст и Европол. Това съобщиха от пресцентъра на Специализираната прокуратура.
Задържаните в България предстои да бъдат екстрадирани в скандинавската държава, където ще се гледа делото срещу дванайсетте участници.
Събраните доказателства сочат, че групата е действала поне от януари 2017 г. Задържаните в Кнежа са набирали желаещи от ромски произход в града да „работят“ в скандинавската държава. На шведска земя те били настанявани от тамошните участници в бараки, разположени в гора и без каквито и да било хигиенни условия.
Още: Шок в термометъра. Времето утре - 29 април 2025 г.
Още: Не знаели да работят с BG-ALERT: Министър каза защо системата не се е включила в Монтанско
По-голямата част от парите, които просещите събирали, били изпращани в България. Техни получатели били роднини на задържаните общо 12 участници в групата. При операцията по задържането са намерени и иззети пет луксозни автомобила (сред които Мерцедес ML, BMW, Ауди Q7), за които има данни, че са купени с средства от престъпната дейност. От претърсените осем луксозни къщи са иззети златни накити, придобити по същия начин, мобилни телефони и СИМ карти, компютърни конфигурации, тефтери със записки, документи за парични преводи, суми в левове и шведски крони, самолетни билети, наркотични вещества и други доказателства.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Доброволци от Пощенска банка се включиха в инициативата „Новата гора на София - 3“
Още: "Само куршум може да ме спре. Убийството й е публична екзекуция": Бащата на Сияна с нова изповед
Автомобилите и накитите ще бъдат изпратени в Швеция като веществени доказателства по делото. На част от задържаните там са повдигнати обвинения и за пране на пари.