В първото за седмицата пленарно заседание депутатите приеха на второ четене промени в Закона за околната среда, с които се затяга контролът върху изгарянето на отпадъци.
Още: След трагедията в Турция: Засилени проверки за пожарна безопасност у нас
Всички инсталации, изгарящи отпадъци, независимо от техния капацитет, или от това дали са за изграждане, за разширение, или за допълнение на дадена инсталация, ще подлежат на задължителна процедура по оценка на въздействие върху околната среда (ОВОС).
В текстовете на закона са включени и експерименталните изгаряния на отпадъци, за които също вече ще е нужна ОВОС, което в момента се извършва с писмо от РИОСВ.
Досега такава оценка се изискваше само за инсталациите, които изгарят над 100 тона отпадъци на денонощие. Останалите, изгарящи под 100 тона дневно, подлежаха на преценка от РИОСВ.
Още: Правителственият самолет ще прибере у дома освободените от хутите български моряци
Още: Времето утре - 23 януари 2025 г.
С промените в закона се цели да се гарантира превантивен контрол, тъй като така нареченият дълбок ОВОС изисква компетентни становища от екологичните органи, от здравните инспекции, както и участие на заинтересованите страни чрез становища и участия в обществените обсъждания.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Безплатна работилница за деца тази неделя в Kaufland – Трошево във Варна
Още: МвнР с препоръка към българите да се въздържат от пътуване в Лос Анджелис
Приемането на предложените текстове ще доведе до засилване на превантивния контрол, включително ще внесе успокоение сред обществото, което е силно притеснено от изнесените случаи, свързани с опасения за нерегламентирано изгаряне на отпадъци или работа на инсталациите при непозволен режим.
Законопроектът бе внесен от председателя на ПГ на ГЕРБ Даниела Дариткова и група народни представители.
„С настоящите промени на закона затегнахме още повече изискванията за горенето на отпадъци. До момента законодателството разрешаваше до 100 тона и при експерименталното горене да нямаме задължителна оценка на въздействието. С настоящите промени задължихме абсолютно всяко горене на отпадък – опасен или неопасен, независимо от количеството, да подлежи изцяло на задължителна оценка“, коментира пред БГНЕС депутатът Васил Цветков от ресорната парламентарна комисия.
Още: Гвардейците пред президентството с нови червени кабинки