Почти всеки втори мъж в България смята, че жените, които са били обект на домашно насилие, си измислят или преувеличават - 12% са съгласни, а още 34% са склонни да се съгласят с такова твърдение. При жените по-скоро всяка четвърта приема такова обяснение - 6% "напълно съгласни" и 17% "склонни да се съгласят".
Това са част от изводите от две проучвания "Евробарометър" във всички държави от ЕС за стереотипите при възприемането на половете и къде е мястото на отделните полове в обществото, както и за сексуалното и домашното насилие и тормоз.
Според данните България е на първо място в няколко категории по търпимост към сексуалното и домашното насилие.
Още: Главен инспектор в МВР: 15% е ръстът на мъжете, жертви на домашно насилие
В най-общ план българи и европейци имат еднакво отношение по въпроси като:
- "Мъжете също биха имали полза от равенството между жените и мъжете" (72% в България и средно 75% в ЕС са съгласни)
- "За жените и мъжете е еднакво важно да бъдат финансово независими" (съгласни 88% в България и 90% в ЕС).
- "Жените често преувеличават или си измислят обвиненията в изнасилване" - ето и данните:
Скритата пандемия - насилието
Проучването за сексуалното домашното насилие показва, че значителни дялове от европейците не одобряват много от често срещаните форми. Всеки десети българин например одобрява или допуска в определени ситуации, че може да ошамариш жена си или приятелката си. Всеки втори българин пък приема в една или друга степен, че може да контролират финансите на нежната си половинка (при българките този дял е 28%). Всеки четвърти мъж и 14% от жените са съгласни, че мъжът може да контролира контактите - телефона на жена си, къде и с кого се среща, какво пише в профилите в социалните си мрежи.
И една стряскаща статистика - почти всеки десети приема или смята за допустимо мъж да прави секс с жена си или приятелката си въпреки несъгласието ѝ. В този смисъл България е страната в ЕС, в която най-много хора (общо 22% и 27% при мъжете) казват, че темата за домашното насилие си е частен въпрос и трябва да си го решават в семейството.
Още: Фон дер Лайен спомена Дебора по повод Международния ден срещу насилието над жени
Друго особеност за България, която се забелязва при преглед на подробните данни от проучването, е, че най-търпими към сексуално и домашно насилие и тормоз са българите от групата 25-39 години. Там например всеки пети (19%) казва, че ако е имало сексуално посегателство срещу една жена, докато е била под въздействието на алкохол или упойващи вещества, тя е частично отговорна за случилото се, пише "Дневник". Ето и графиката тук:
Проблемът с насилието на българските мъже към интимния партньор е сериозен, показва още проучването. Всеки пети (20%) казва, че той се среща много често в България. При жените групата, посочили сексуалното насилие като често явление, достига 24%. За противоположната ситуация - насилие на жена над интимния ѝ партньор - с "много е често" са отговорили 8%.
Спрямо останалите страни в проучването България невинаги е на най-лошата позиция, но прави впечатление, че там обикновено са балтийските републики (Латвия и Литва) и понякога Малта.
Още: Ръст на заповедите за защита от домашно насилие през 2024 г.
Снимка: iStock
Социалните роли
Според данните за социалните роли на мъжа и жената в семейството и обществото, данните показват, че за 74% от българите най‐важната роля на мъжа е да печели пари. В ЕС тези показателни са средно 42%. От друга страна, най‐важната роля на жената е да се грижи за дома и семейството си е твърдение, приемано отново от 74% от българите, докато в Европа с това са съгласни 38%.
"Жените са по‐склонни от мъжете да вземат решения въз основа на емоциите си", казват 77% от българите (85% при мъжете). В този смисъл е и друго твърдение, приемано от мнозинството от българи (61%) - "като цяло мъжете са по природа по‐малко компетентни от жените да изпълняват домакински задачи".