Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

За страховете от лаймска болест, експерт каза: Българинът има носталгия към опашки

23 юни 2019, 10:10 часа • 34379 прочитания

Позицията, пред БНТ, изрази проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Той направи коментара, защото вече има доста случаи на големи опашки пред НЦЗПБ от хора, носещи кърлежи за изследване, както и хора, съмняващи се, че може да са заразени с лаймска болест и търсещи къде да си направят изследване за потвърждение или отхвърляне на съмненията им.

Най-популярният коментар по темата направи една от основателките на сайта "Майко мила" Красимира Хаджииванова - с акцент каква бюрокрация е в НЦЗПБ и как там се работи по-малко от половин работен ден с хора, притеснени за здравето си.

Кантарджиев коментира, че изследването на кърлеж не показва дали самият ти си заразен с лаймска болест. По думите му, дори да бъде установено, че кърлежът има лаймска болест, това не значи, че ти си заразен. А дори да няма установена лаймска болест, възможно е кърлежът при ухапване да е изплюл вече вируса. Професорът добави, че освен липсата на яснота, изследването на кърлежи "изсмуква" и финансово ръководения от него център.

Според Кантарджиев, ако бъдете ухапани и сте възрастен човек, трябва да вземете две таблетки "Доксациклин". Това намалява вероятността да се заразите с лаймска болест 10,2 пъти, каза професорът.

Професорът заяви и, че кърлеж се вади както се вади трънче - с пинсети, като се хваща хоботчето възможно най-близко до мястото на ухапване. Не се върти, не се маже с олио и мазнина, не се гори, подчерта той. Важно било да се извади хоботчето, но дори да се скъса, не е фатално.

Най-опасни са кърлежите в градските градини, докато кърлежите в природата са редки и не са рискови преносители на заболявания, уточни още експертът.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес