Нужни са над 5 милиарда лева за подмяна на амортизираните водопроводи, за да се гарантира непрекъснато водоснабдяване в цяла България. Това става ясно от отговор на регионалния министър Иван Шишков до депутата от ПП-ДБ Константин Бачийски.
Видно от предоставената му справка само в шест области миналата година е нямало нито едно населено място с въведен воден режим. Това са Разград, Русе, Ямбол, Силистра, Добрич и Видин.
Негативната класация с най-много населени места – 60 на брой с режим на водата, се води от област Търговище. В Габровско водата не е достигала в 40 села, в Пернишко 26 села са били с недостиг, а във Велико Търново – над 20 села са били на воден режим.
Най-голям е броят населени места с режим на водата през месеците август и септември, когато намалява дебитът на водоизточниците и се повишава консумацията на вода. Именно тогава тя често се ползва и за поливане.
"Другата причина за прекъсване на водоподаването са аварии по водопроводите, тъй като 30% от мрежата в България е изградена преди 1970 г. от недостатъчно качествени материали и е значително амортизирана. При част от авариите водоснабдяването към потребителите се нарушава в периода на отстраняването им, но има "скрити" течове, при които нарушаване на водоснабдяването може да има както в периода преди локализиране на аварията, така и при извършването на строително-монтажните работи за подмяна на авариралата тръба", поясняват от МРРБ.
Още по темата:
Заради скъпата вода: Кметът на Смолян иска извънредно заседание на ВиК-асоциацията
Диана Ковачева се интересува от "водните помощи"
Най-скъпа вода ще плащат в Силистра, най-евтина – в Благоевград