В 25 града на България въздухът е постоянно замърсен. Качеството му се подобрява, но София все още е най-мръсната столица в ЕС.
Това стана ясно по време на конференцията „Проблеми и решения за подобряване качеството на атмосферния въздух" в столицата, организирана от министъра на околната среда и водите Нено Димов.
Европейската комисия вече осъди България заради мръсен въздух в почти цялата страна. В момента правителството търси отсрочка, за да предприеме мерки за справяне с проблема.
Министърът на околната среда и водите е категоричен, че в България единственият конкретен замърсител на въздуха са фините прахови частици.
„Като махнем всички останали, с които нямаме проблем, този го имаме практически почти навсякъде. В 25 града се замерват постоянно нива, които са над пределно допустимите по законодателство", обяви Димов, цитиран от бнт.
Министърът добави, че има кметове и общини, които не разпознават този проблем, или не го разпознават като достатъчно сериозен и не му отделят внимание. Той допълни, че това е казус и заради недостатъчно финансиране и даде пример с общините, които имат най-много трудности - Видин, Монтана Враца, където има голяма безработица и малко финансови средства. По-малките общини нямат капацитет да определят проблема, нито да намерят решение, или да отделят средства за решаването му, отбеляза Димов. Според него трябва да се повиши гражданската активност.
Сред проблемите на национално ниво е забавянето на изработването на национална програма за качеството на атмосферния въздух, което ще доведе до закъсняване на отпускането на ресурса от 115 млн. лв, предвидени в Оперативна програма "Околна среда", за този сектор, поясни министърът, цитиран от бтв.
Димов очерта два основни проблема за високото ниво на фини прахови частици във въздуха - битовото отопление и транспорта. За битовото отопление той каза, че трябва да има ясни изисквания за съдържанието на пепел и сяра за продаваните горива, да е по-ниска влажността на дървесината, която се ползва за отопление и въглищата и брикетите да се продават пакетирани. Според министъра трябва да има ясен режим за санкции, както и да се стимулира и подкрепя подмяната на уредите за отопление.
По отношение на транспорта, трябва да се води борба с изпускането на вредни емисии, като една от мерките е КАТ да може да отказва първа регистрация на коли с липсващ катализатор. Друга мярка е КАТ да може да контролира по пътищата за наличието на катализатор в автомобилите. Трябва да се промени законодателството, така че пунктовете, които изкупуват отпадъци, да не могат да изкупуват катализаторите.
Сред градовете с най-голямо замърсяване от последните дни са Видин, Монтана, Горна Оряховица, Бургас, Благоевград, Перник, Пловдив, Димитровград, Кърджали, Шумен. В столицата освен кв. "Бояна", повишени норми на фини прахови частици са измерени в кварталите "Надежда", "Хиподрума", "Павлово" и "Младост".
„Причините са битовото отопление , автомобилният транспорт, индустрията и енергетиката", допълни еко министърът.
"Качеството на въздуха струва пари. Българското общество обаче не е готово да плати много". Това заяви министърът на транспорта Ивайло Московски.
По думите му семействата у нас предпочитат да купят 2-3 стари коли, отколкото един нов автомобил, който да отговаря на екологичните стандарти.
Московски посочи, че държавата трябва да стимулира закупуването на повече екологични превозни средства. Към момента обаче не е ясно откъде могат да дойдат необходимите пари.
Въпреки че институциите са на мнение, че въздухът в София става все по-чист, министрите ще се обединят около още предложения за подобряване на нивата на фини прахови частици.
Правителството се опитва да убеди Брюксел, че предприема мерки за справяне с проблема, за да получим отсрочка.