Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Във ВСС ще взимат по над 10 000 лв. заплата, макар и с изтекъл мандат

17 февруари 2023, 12:48 часа • 3162 прочитания

Основната заплата на членовете на Висшия съдебен съвет (ВСС) ще надхвърли 10 хил. лв. и ще стане 10 194 лв. Това следва от данните на Националния статистически институт (НСИ) за средната брутна месечна заплата през последното тримесечие на 2022 г., според която се формират възнагражденията и на магистратите.

Същите стават заплатите на председателите на Върховния касационен съд (ВКС) и Върховния административен съд (ВАС), на главния прокурор и на директора на Националната следствена служба (НСлС). След добавяне на процента за прослужено време възнагражденията им нарастват на 14 272 лв., пише lex.bg.

За първи път възнагражденията във ВСС ще надхвърлят 10 000 лева, а по-интересното е, че ръстът идва в период, в който Съветът работи с изтекъл мандат на членовете си. Народното събрание не успя да избере нов състав на ВСС и досегашните членове, които избраха Иван Гешев за главен прокурор през 2019, останаха на постовете си. Мандатът на главния съдебен инспектор също е изтекъл.

В края на септември 2022 г. Конституционният съд все пак взе решение, че с изтичането на срока, за който са избрани, главният инспектор и инспекторите в Инспектората към Висшия съдебен съвет (ИВСС) изпълняват своите функции до избиране от парламента на техни наследници. Това значи, че се дава възможност на ръководствата на държавни органи да разполагат фактически с безсрочни мандати – особено в политическа криза с трудно сформиране на дългосрочно работещо Народно събрание.

Членовете на ВСС, шефовете на ВКС и ВАС, главният прокурор и директорът на НСлС получават 90% от заплатата на председателя на Конституционния съд. Според Закона за съдебната власт главният инспектор получава колкото член на съвета.

Възнаграждението на председателя на КС пък се формира като средноаритметично от заплатите на президента и председателя на Народното събрание. Възнаграждението на държавния глава се равнява на две депутатски заплати, а това на председателя на Народното събрание е с 55% повече от заплатата на народен представител.

Според данните от НСИ през декември 2022 г. средната работна заплата в обществения сектор е била 2127 лв. Това значи, че ако имаше парламент, депутат би получавал 6381 лв., а председателят на Народното събрание – 9891 лв. Заплатата на президента е 12 762 лв., а на председателя на КС – 11 327 лв.

Най-ниската заплата в съдебната система – тази на младшите магистрати, от 1 януари 2022 г. е 2992 лв. По закон сега тя трябва да стане поне 3500 лв.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес