Административният съд - София, Софийската градска прокуратура, администрацията на Висшия съдебен съвет (ВСС) и Софийската окръжна прокуратура плащат над 76 хил. лв. наем месечно на фирма, замесена в грандиозни скандали, разкрива сайтът "Биволъ".
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Според информацията сградата на "Съборна" 7 в София, която е собственост на "ТРАНСЛАТ" АД, струва на бюджета на съдебната система по 900 000 лева на година. Общата разгърната застроена площ на имота е 2399 кв. м, а договорът за наем с фирмата е до края на март 2020 г.
От "Биволъ" посочват, че в края на миналата година от Антикорупционния фонд изпраща запитване по Закона за достъп до обществена информация до ВСС с въпрос чрез каква процедура е избрана именно тази сграда, но не получава конкретен отговор. Не става ясно имало ли е алтернативни предложения за други имоти.
От ВСС не постъпва информация и кое е длъжностното лице е направило предложението да бъде избрана сградата, както и кой е взел решението за наемането ѝ. Кадровиците отговарят, че има проект за реновирането на сградата на булевард "Драган Цанков" номер 6 (бившата сграда на районния съд).
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
От ВСС не оспорват, че според справка в портала imoti.net, средната наемна цена за квадрат в района на ул. Съборна е 7,89 евро на квадрат, а те плащат по 13,50 евро на квадрат на "ТРАНСЛАТ" АД. Съветът се мотивира с липсата на друга сграда, която да отговаря на нуждите на съда и прокуратурата. Това обаче е много спорна теза, защото липсват ясни критерии по които е избрана сградата.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Пак според данните, предоставени от ВСС, става ясно, че той е наел на улица "Съборна“ имот с разгърната площ от 2399 квадратни метра. Простата сметка сочи, че всеки работещ в сградата магистрат или администратор разполага с над 26 квадратни метра пространство. Дори като се има предвид, че в това пространство влизат няколкото съдебни зали, то си остава крайно неефективно използвано.
Според "Биволъ" отговорът на въпроса защо е избрана именно тази сграда, се крие във въпроса кой стои зад "ТРАНСЛАТ" АД. Компанията е 80% собственост на Янко Димитров Иванов, 20% е собственост на "ВРАЦА КОМЕРС". Иванов става популярен през последните 2-3 години, най-вече заради сделката за Царските конюшни. До януари 2005 година той е председател на Управителния съвет на Корпоративна търговска банка. Чрез различни свои компании успя да развие печеливши инициативи.
Според данните, изнесени от сайта за журналистически разследвания, от 2005 година сградата на ул. "Съборна" е била в активите на „БУЛГАРПЛОДЕКСПОРТ“ ООД. Продажбата ѝ се случва дни преди края на правителството на Симеон Сакскобургготски. Купува я „АЛИНЕКС“ ЕООД. Сделката е изповядана под данъчната оценка на сградата от над 1 883 000 лв. „БУЛГАРПЛОДЕКСПОРТ“ ООД я продава за 1 100 000 лв. За продавача подписва Христо Михайлов Михайлов, а за „АЛИНЕКС“ ЕООД – Алипи Петров Алипиев.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Името на купувача Алипи Петров Алипиев изплува в "Швейцарския доклад" за криминалното минало на Бойко Борисов, който е описан със следните думи:
– Алипи АЛИПИЕВ, управител на ПРАХАЙМ ООД, Червен бряг. Бивш служител на тайните служби (бел.ред. ПГУ-ДС). Има данни, че е имал интимна връзка с Цветелина БОРИСЛАВОВА. Поканен от БОРИСЛАВОВА в управлението на СИБАНК, но напуснал през м. септември 2002 г. По негови твърдения напуснал заради натиск от страна на Цветелина БОРИСЛАВОВА да разреши необезпечен кредит на частна фирма (предполагаемо свързана с БОРИСЛАВОВА).
Всъщност става дума не за "Прахайм", която е регистрирана от Бойко Борисов и съдружници през 1997 г. в Червен Бряг, а за "Праймхим", със съдружници "Прайм инвестмънт тръст" и Цветелина Бориславова. Според публикация в "Капитал" от 1996 година "Прайм инвестмънт тръст" е холдинг, който контролира ТСБанк. Янко Иванов обаче отрича някога да е бил съдружник с Алипи Алипиев.
"Сградата на "Съборна" 7 е еманация на олигархичния бизнес модел – Алипи Алипиев я придобива под данъчна оценка и близо 10 пъти по-евтино от пазарната и стойност", отбелязва "Биволъ".