Американската агенция по рибарство и диви животни /USFWS/ предложи във вторник защитата на шимпанзетата, живеещи в дивата среда, да обхване и тези, които живеят в плен. Така и маймуните в цирка минават под закрилата на закона за застрашените видове, предаде БГНЕС.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
Шимпанзетата, живеещи в дивата природа, отдавна са признати като вид, застрашен от изчезване, но този закон /Endangered Species Act/ не се прилага за животни в плен в Съединените щати. Тази правна рамка улесняваше досега използването на отглежданите от хората шимпанзета като домашни животни, за участия в циркови представления или за медицински изследвания.
Това предложение би трябвало да има положително влияние върху оцеляването и на дивите животни, се казва в изявление на агенцията, която бе сезирана в тази посока още от 2010 г. от група организации за опазването на шимпанзетата. Сред тези организации е и иститутът Джейн Гудъл /Jane Goodall Institute/.
Решението на агенцията ще бъде подложено на обществено обсъждане 60 дни преди да влезе в сила.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Според правителството новият статут трябва значително да намали използването на отглеждани шимпанзета. Така за използването на шимпанзетата ще се изисква разрешение и ще се разглежда всеки случай индивидуално, за да се реши дали предложената дейност ще насърчава опазването на вида.
Популацията на шимпанзетата, живеещи на свобода, намаля с повече от 65% през последните 30 години в света. Причините са главно загуба на местообитания и бракониерство, подхранвано частично от използването на приматите в САЩ в циркови представления, като домашни любимци или за лабораторни експерименти.
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
Още: Прогноза за времето - 15 февруари 2025 г. (събота)
Многобройни проучвания показват, че използването на шимпанзетата в медиите, например за участие в реклами, увеличава търсенето на маймуните като домашни любимци и намалява обществената подкрепа за тяхното опазване.
Скорошно проучване на американския Институт по медицина не открива нито една област от медицинските изследвания, в която използването на шимпанзетата да е от съществено значение.
Консултативен комитет към американския Национален институт за здравеопазване препоръчва да се пенсионират по-голямата част от 350-те шимпанзета, които в момента са в лабораториите, и да се прехвърлят в тяхната нормална среда.
Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.