Въпреки понижението на официалната младежка безработица в последната година у нас всеки пети млад човек до 25 г. е без работа към края на миналата година. С 21 на сто младежка безработица страната ни се нарежда в първата десетка с най-висок дял на млади безработни в ЕС, показват данните на европейската статистическа служба за декември, цитирани от в. "Сега".
Младите извън пазара на труда са огромен проблем за всички страни. Младежката безработица продължава да е много висока в ЕС - 19.7% към края на м.г. при малко над 21 на сто за края на 2014 г. Това означава, че близо 4.5 млн. европейци до 25 г. не работят. За страните само от еврозоната пък безработицата е 22% за декември, или с един пункт по-ниска от 2014 г. Най-малко безработните са младите в Германия - само 7 на сто, и в Дания - малко над 10 на сто. На другия полюс са Гърция, където почти всеки втори млад човек е на борсата (близо 49 на сто). Тревожно високо е нивото на младежката безработица и в Испания - 46%, и в Хърватска - 41%.
Безработицата у нас според Евростат е 8.8 на сто, колкото е отчетена и през ноември. Това е с 1.4 на сто по-ниско от края на 2014 г. Нивото на безработица у нас е съвсем леко по-ниско от средното за ЕС - 9 на сто. За Евросъюза обаче това е най-ниското ниво от юни 2009 г. насам. С най-малко хора на борсата са Чехия и Германия, в които е отчетена безработица от по 4.5%. Най-тежка остава ситуацията и в края на 2015 г. за Гърция, където официално всеки четвърти е без препитание. За Испания нивото също е много високо - 21 на сто. Испания обаче е сред държавите, в които се отчита най-голям спад (от 23.6%).
ДИНАМИКА
На годишна база нивото на безработица е намаляло в 23 страни, а в Естония е без промяна. В четири страни обаче се е увеличило - това са Финландия, Австрия, Латвия и Румъния. Най-големите спадове на безработицата отчитат още Словакия (от 12.4% до 10.6%) и Португалия (от 13.6% до 11.8%).