Увеличава се броят на семействата, които взимат решение да съхранят стволови клетки в България, съобщиха от Тъканна банка БУЛГЕН. Това е съвсем логично, защото извършването на всички дейности, включително и продължителното съхранение по международни стандарти на място, в регионална лаборатория, има несъмнени предимства, свързани с времето за транспортиране и започване на обработката на взетите биологични материали, достъпността и гъвкавостта при подготовка на изолираните стволови клетки за приложение, непрекъснатата възможност за непосредствен контрол, възможност за преки консултации при медицински случаи и др.
Стволовите клетки могат да се изолират от кръвта и тъканта на пъпната връв, като пробите се взимат след раждането на бебето. Манипулацията не носи никакъв риск за новороденото и за майката. В кръвта, взета от пъпната връв е доказано, че има най-много хемопоетични стволови клетки, които се използват за лечение на левкемии, лимфоми, анемии, таласемия, други заболявания на кръвните клетки.
От тъканта на пъпната връв се изолират друг вид стволови клетки, наречени мезенхимни, които се очаква да бъдат прилагани при болест на Алцхаймер, Паркинсонова болест, диабет, травми на гръбначния стълб, множествена склероза и др.
Статистиката показва, че броят на хората, които искат децата им да имат съхранени стволови клетки, се увеличава. Преди 2-3 години се гледаше на съхранението на стволови клетки като на модно течение сред обществения елит. „Към момента, бъдещите родители проявяват необходимата взискателност при избор на банка за стволови клетки и така трябва“, заявиха от БУЛГЕН.
Редактор: Десислава Ушатова