Военноморските ни сили получиха американски морски дронове

18 октомври 2024, 13:10 часа • 828 | прочитания

В Хидрографската служба на Военноморските сили на България са получени два нови автономни дистанционно управляеми подводни апарата UUV„Teledyne Gavia“.

Още: "Училището не е църква": Мащабен протест срещу религиозните идеи на МОН

Още: Последно сбогом с емблематичната журналистка на БНТ Даниела Кънева

Придобивката се осъществява по програма на Министерството на отбраната на САЩ за развитите на отбранителните способности на партньорите и сключен договор с военното ведомство на Република България, съобщават от МО. 

Подводните апарати са предназначени за извършване на хидрографски изследвания в крайбрежната зона с голяма работна дълбочина - до 1000 метра. Още: Нова стъпка в проекта на България за придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб

Те могат да се използват както за научни цели, така и в интерес на отбраната. Управлението им е възможно от плавателно средство.

Още: Частично бедствено положение в Северозападна България, има евакуирани

Още: Кой има имен ден днес, 27 април 2025 г. Честито!

Съставени са от отделни модули и са лесни за обслужване.

Получените апарати са оборудвани с мултибим „Teledyne SeaBat T-20“ и ехограф на морското дъно „Teledyne Benthos Sub Bottom Profiler“. Включени са два допълнителни модула сонар за противоминна борба и тренировъчен модул за противоподводна война. 

Високоточната навигация на хидрографските изследвания се осигурява от наличието на GPS приемник, инерциална навигационна система и доплеров лаг. Още: България ще получи и системи за заглушаване на дронове за новите си патрулни кораби

Република България е първата страна, която получава пълния пакет от модули на UUV„Teledyne Gavia”.

Още: Огромен кратер се отвори в столичния квартал "Младост" (ВИДЕО)

Още: Прогноза за времето - 26 април 2025 г. (събота)

В периода от 3 до 31 октомври тази година в Хидрографската служба на Военноморските сили специалисти от фирмата „Teledyne“ провеждат курс за поддръжка и експлоатация на подводните апарати. Обучението включва теоретична част, практическа работа и тренировки на море.

Курсът ще завърши с обучение по обслужване и поддръжка на новопридобитата техника, добавят още от МО.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес