„За отбраната и за армията в България сме свикнали да чуваме 2-3 пъти през годината. На 6 май, когато Българската армия отбелязва тържествено своя празник – Гергьовден, Денят на храбростта. Тогава мнозина имат очаквания за военен парад в София, където да видят маршируващи войници, дефилираща тежка бойна техника, а над главите им с гръм да прелетят няколко самолета и хеликоптера. Пролетта в разгара си, приповдигнато настроение и усмихнати лица. Разбира се, очакват и слова от политици и управници, които, ако някой слуша, на следващия ден забравя.
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: Най-важните новини за деня: 21 декември 2024 г.
Вторият път за армията ни може би ще чуете на Богоявление, когато някой висш православен духовник е поканен да благослови и поръси със светена вода бойни знамена на армията ни; или пък ще чуете на Архангелова задушница, когато армията почита паметта на падналите в битка за отечеството или загинали при изпълнение на воинския си дълг.
И трети път у нас за отбраната се говори, когато се случи, или нещо трагично, или нещо скандално, в което директно или индиректно, е замесена Българската армия. Дали паднал самолет и загинал пилот, или пък някоя неясна ситуация с обществени поръчки на бойна техника или други покупки за армията, където политически лица се замерят с недоказани обвинения в злоупотреби, или в некомпетентност, или в умишлено насочване на обществени поръчки към предпочитани от тях фирми или държави. Още: Олена Коцева: Ще арестува ли България Путин, ако той дойде на посещение? (ВИДЕО)
Разбира се, понякога ще чуете, че армията е оказала помощ на населението при гасене на пожар, или за спасяване на родилка в двуметровите снежни преспи на Добруджа, или пък самолет на военновъздушните сили е превозил човешки орган за спешна трансплантация…
Още: Прогноза за времето - 22 декември 2024 г. (неделя)
Още: Трамвай дерайлира в "Люлин"
Но от всичко това, какво всъщност научава или разбира за отбраната българският гражданин - този, който плаща от джоба си за да я има Българската армия? Плаща от джоба си за да е способна тази армия да воюва в съвременната война и най-важното – да може да побеждава! Може ли обикновеният човек да разбере какво се случва вътре в армията? Правилно ли е организирана? Добре ли функционира? Добро оръжие ли има? Какви са хората с пагони? Мотивирани ли са? И готови ли са да се бият и да победят всеки враг? А кой днес е враг? И защо?“, казва авторът и водещ на новата рубрика, която стартира днес „Видимо и невидимо: Отбраната отвътре“ о.р. полк. Владимир Миленски. Още: Красимир Симеонов за соцреализма: Защо ни заливаха с тази помия денонощно? (ВИДЕО)
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заради обилен снеговалеж: Спряха движението на камионите през "Рожен" и "Превала"
Още: С TRIX зърнена закуска забавлението за цялото семейство пристига и в България
Журналистът Калин Манолов, гост в първото издание на предаването, споделя: „Българското общество не е научено да задава въпроси изобщо, и това разбира се е следствие от половинвековния комунизъм и народопсихология, на безразличие и незаинтересованост, освен затворения характер на армията. Но тези въпроси трябва да се задават, и за армията изобщо трябва да се говори.“ Според него основните причини, които предполагат нуждата от разговор на тези теми са: да има информация, прозрачност и обществен контрол.
Целият разговор на о.р. полк. Владимир Миленски и Калин Манолов гледайте във видеото.