Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Високи цени и некачествени имоти режат броя на сделките

18 юли 2022, 07:50 часа • 3153 прочитания

Прекалено високите цени на жилищата и немалкото оферти за некачествени апартаменти в последните месеци доведоха до намаляване на броя на купувачите, отчитат имотните брокери в столицата.

Още: Кой има имен ден днес, 22 януари 2025 г. Честито!

Още: Най-важните новини за деня: 21 януари 2025 г.

Според Наско Атанасов от „Виктория инвест“, определено има намаляване на сделките с жилища. „Причината е разминаването между желанието на купувачите и предлаганото от продавачите. Или е некачествено, или е с прекомерно високи цени. Най-често това се случва при старите жилища. Дори част от панелките достигнаха нивото на офертите за новото строителство. Много са надути цените на този тип жилища в комплексите „Младост“ и „Левски“ - В и Г“, уточнява брокерът пред в. "Сега".

По думите му, сега най-често се колебаят, дали да купят, хората с готови пари. Причината е, че те търсят нещо по-качествено и на по-изгодна цена, за да си вложат спестяванията. В момента предлагането на хубави имоти е значително по-малко и за това сделките намалявали. „От друга страна, голяма част от строителите на нови жилищни сгради спряха да продават, с оглед, да успеят да пласират имотите на по-късен етап на завършване - акт 14 или най-вече след получаване на разрешение за ползване и на по-високи цени.

Обикновено така постъпват фирми, нямащи бърза нужда от свежи пари за довършване на обектите си. По този начин голяма част от имотите бяха изтеглени от пазара и вече по-трудно може да се купи ново жилище на първичния пазар“, добавя Атанасов.

Още: Прогноза за времето - 22 януари 2025 г. (сряда)

Още: Проф. Надя Миронова е новият директор на НДК

Председателят на Националното сдружение на строителните предприемачи Георги Шопов потвърди, че в момента предлагането намалява, защото доста строежи не се започват изобщо, заради инфлацията и неяснотите около себестойността. От друга страна, много колеги, незнаейки колко ще им бъдат разходите, изчакват и продават по-скъпо след акт 16. Така дефицитът се увеличава и се забавя излизането на пазара на проектираните жилища, поне с 3 години. Две се строи, след това половин година е въвеждането в експлоатация, което може да стане за една седмица. За сделка пък трябват 3 месеца. Всичко това се дължи на голямата административна тежест и на неизпълнение от чиновниците на разписаните от законите и наредбите срокове.

Според Люба Атанасова, изпълнителен директор на "Имотека", от началото на годината е имало лек спад на търсенето, но е бил в рамките на нормалното. „През юни обаче се видя значително намаляване на броя на купувачите от 37%, спрямо същия месец на миналата година. Става дума само за конкретните месеци. За това не бих казала, че е нещо критично. През юни тази година обаче се появиха повече оферти за жилища ново строителство. На другия полюс е спадът на предлагането на стари имоти, особено в центъра на София. Може би, ще трябва да изчакаме края на лятото, за да видим дали това намаляване на купувачите ще се окаже трайна тенденция. Една от причините за известното оттегляне от пазара е очакваното нарастване на лихвите по ипотеките, за което се говори непрекъснато. Другата - са високите цени в момента. Има леко намаляване на сделките на клиенти с кредити, предимно за новото строителство, като причините са чисто психологически.

Хората имат известни опасения, дали започнатите сгради ще бъдат завършени. Вече проявяват по-голяма предпазливост. Може би, на този етап ще има намаляване на спекулативните сделки“, смята Атанасова.

ОЩЕ: Къде в София и Пловдив жилищата са най-търсени и как вървят цените?

Още: "Популистки внушения": Операторите скочиха на КЗП след предложението да останат без лицензи

Още: МВнР: Няма данни за пострадали българи при пожара в ски курорт в Турция

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Виолета Иванова
Виолета Иванова Отговорен редактор
Новините днес