Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Виктор Лилов: Властта е като наркотик – колкото повече я употребяваш, толкова повече искаш (ВИДЕО)

24 февруари 2025, 17:35 часа • 454 прочитания

В днешното издание „Видимо и невидимо: Място за мислене“ д-р Деян Кюранов разговаря с Виктор Лилов - издател, общественик и член на Българския хелзинкски комитет. Основна тема на дискусията е нарастващото влияние на антидемократичните сили в глобален мащаб, олицетворявани от лидерите Владимир Путин и Доналд Тръмп, паралелите между техните управленски модели и въздействието на социалните мрежи върху обществото.

Според Лилов консолидацията на антидемократични сили е ключовата опасност, която доскоро изглеждаше невъзможна, но сега се засилва поради глобалната битка за ресурси. Според него този процес е съпроводен от премахване на морални ограничения в стремежа към власт. В този контекст вероятно Тръмп изпитва възхищение към авторитарни лидери като путин и Си Дзинпин, които упражняват тотална власт над своите държави. Още: Атанас Шарков: Време е Европа сериозно да се замисли за своята независимост и сигурност без Америка (ВИДЕО)

Централно място в дискусията заема ролята на социалните мрежи като инструмент за манипулация на общественото мнение. „Тези мрежи създават усещане за доверие между хората, което засилва въздействието на разпространяваните послания“, подчертава Лилов. Той обръща внимание на факта, че притежателите на социални платформи, като Марк Зукърбърг и Илон Мъск, влияят пряко върху формирането на обществените нагласи. Според госта премахването на контрола върху речта на омразата в платформите на Meta е тревожен сигнал за нарастващата поляризация на обществото.

В разговора се прави и исторически паралел със съветския имперски проект и неговото влияние върху България. Лилов определя анексията на Крим през 2014 г. като „сигнал за тревога“, който Европа е проспала, вместо да реагира с категорични санкции срещу Русия. Липсата на противопоставяне от страна на Европа на действията на путин на практика го окуражи.

Относно причините за подкрепата към Тръмп и подобни популистки лидери, Лилов подчертава комплексността на факторите, включително нарастващото социално неравенство и липсата на доверие в традиционните институции. „Когато обществата изпадат в криза, популистките рецепти за лесни решения стават привлекателни“, отбеляза той. Според него много от тези решения са насочени към несъществуващи проблеми, но създават усещане за справедливост сред най-засегнатите социални групи. „Обикновено решаването им създава още по-голяма криза, но за популиста това е добре дошло разбира се, защото той измисля някакъв нов проблем, който да решава.“

„Властта е като наркотик – колкото повече я употребяваш, толкова повече искаш. Ако няма система за контрол над употребата или злоупотребата с власт, апетитът е безкраен, безграничен, а липсата на контрол над нейното упражняване води до злоупотреби. Виждаме го и при путин, и при Тръмп, но и в Костадин Костадинов например, или във всеки друг национал-популист, който е попаднал по един или друг начин във властта.“, казва Лилов, който заедно с Деян Кюранов и други видни общественици създадоха гражданската група "Антитръмпутинци". Нейната основна цел е да предоставя инструменти за разпознаване на популизма и авторитарните тенденции. Още: Йордан Божилов: Европа много бързо се нуждае от лидерство (ВИДЕО)

Целият разговор гледайте във видеото.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес