Нов закон за медиите и среда, в която да се развива творчеството в България – това беше мнението на присъстващите на дискусията „Ролята и мястото на регулаторните органи и обществените медии и възможността за промяна на тяхната дейност в обществен интерес”, която се проведе в Комисията по култура и медии в Народното събрание. Основният акцент беше съсредоточен върху необходимите промени в Закона за радио и телевизия.
Законът за радио и телевизия трябва да бъде променен в посока „авторски права” и то по отношение на Интернет. Това изтъкнаха издателят Мартин Захариев и главният редактор на „24 часа” Венелина Гочева. Гочева попита дали има политическа воля за такава промяна – защото сега сайтовете на bTV и Нова телевизия например хранели поне още 100 сайта, които се борят за рекламния пазар и съответно по невероятен начин се преразпределят парите от този пазар. Захариев пък припомни идеята за холдингово обединение на БНТ и БНР, за да могат двете държавни обществени медии да търсят финансиране чрез външни заеми. Захариев се намеси, след като директорът на БНТ Вяра Анкова се оплака, че обществена медия като БНТ изпитва трудности при финансирането.
По никакъв начин не е ясно кой регулатор за какво отговаря при пиратско съдържание, гласеше и друго оплакване. Изказано беше и притеснение за мандата на регулаторите и възможността регулатор да работи при изтекъл мандат. Беше дадено следното предложение - да се увеличи мандатът.
От страна на СЕМ бившият депутат на БСП Иво Атанасов наблегна и на съдържанието, от гледна точка превенция за най-малките. Той засегна и темата с опасни тенденции като създаване на богата почава за радикализъм на религиозна база.