Стотици граждани отново протестираха пред Съдебната палата в София. Масови шествия се провеждат отново в цялата страна в подкрепа на пострадалото 18-годишно момиче от Стара Загора, което бе нападнато с макетно ножче от 26-годишния Георги Георгиев.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Протестиращите настояват за законови промени, адекватно правосъдие и цялата строгост на закона.
Още: Адвокат: Сега съдът ще бъде залят от фалшиво домашно насилие (ВИДЕО)
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
"Включвам се заради поредната вълна от насилие, на която ставаме свидетел, включвам се заради цирка, който се разигра вчера в Народното събрание. За мен това беше едно унизително отношение спрямо всички жени, които в момента са жертви на насилие, които трябва да съберат смелост да излязат, да избягат. Трябва да има действащи механизми, които да ги предпазват", посочва протестиращата Ива Ганчева пред БГНЕС. Според нея съдиите прилагат закона такъв какъвто е, но трябва да има промени в Наказателния кодекс и да се помисли сериозно за образованието на децата в училище.
Очаквано на протеста отекна и скандала около циничното изказване на Вежди Рашидов, който си позволи да нарече бити и изнасилвани в домашни условия жени "к**ви".
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Протестиращите държат и още плакати с надписи “Нито една повече”, “Скулптуре, ще те запомним с този културен шедьовър”, “Затвор за Георги”, “Няма да мълчим” и др.
Още: В 12 села в област Смолян няма ток заради снега
Още: Кой има имен ден днес, 22 декември 2024 г. Честито!
Още: След като нарече бити жени "к**ви": Рашидов подаде две оставки, но все така остава депутат
Изискванията, които протестиращите поставят към институциите, са:
- въвеждане на политики за превенция, подкрепа и закрила на жените пострадали от насилие;
- промени в прилагането, политиките и практиките на тези политики;
- улеснен достъп на пострадалите до правосъдие;
- съдебна реформа, създаване на кризисни центрове за пострадали от насилие във всяка една област в страната в максимално кратки срокове;
- незабавно започване на работа на Националният съвет за превенция и защита от домашното насилие;
- за всяко издадено съдебно решение и медицинска експертиза да се носи персонална отговорност и право да се търси съдебна отговорност при установяване на компрометиране, както и въвеждане на часове по сексуално образование като превантивна мярка срещу сексуален тормоз, включващи часове по въпроси за като равенство между жените и мъжете, взаимно уважение, ненасилственото разрешаване на конфликти, нестереотипни роли на половете, насилие над жени и правото на лична неприкосновеност.
Снимки: Actualno.com и БГНЕС