Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Василева и Фандъкова: Проблемът със замърсения въздух идва от отоплението с битово гориво

29 март 2016, 11:33 часа • 2306 прочитания

В България няма проблем с другите замърсяващи компоненти на въздуха, като азотни оксиди и озона. Това заяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева по време на бизнес закуска на тема „Зелените инвестиции – бизнес перспективи пред социалноотговорните компании“.

"Нивата на азотни оксиди са в норма“, каза Василева. „Проблемите касаят съдържанието на фини прахови частици“, подчерта тя, добавяйки обаче, че те стоят не само пред България, но пред 15 други държави от Европейския съюз. Ивелина Василева припомни за заведеното срещу България дело за нарушаване на качеството на въздуха на територията на 28 общини за превишаване на средночасовите и средногодишните норми на фини прахови частици.

От 2007 година има устойчива тенденция за положителни промени, каза министърът на околната среда. По думите й за миналата година в 37-те мониторингови пунктове е наблюдавано постепенно намаляване на фини прахови частици. Василева заяви, че в 4 населени места изобщо няма допускане на превишаването им.

Ситуацията е тежка, призна обаче Ивелина Василева, обяснявайки, че живеем в най-бедната страна на ЕС. По думите й проблемите със замърсения въздух у нас произтичат от битовото гориво със съдържание на сяра и прах, както и на използването на дърва за отопление. По последни данни 59% от замърсяването в градовете се причинява от това твърдо битово гориво, а останалата част от газовете от автомобилите, заяви Василева. Според нея това все вижда и от данните, че замърсяването е най-вече в периода на зимните месеци.

115 млн. лв. ще отидат за подобряване на качеството на атмосферния въздух, посочи още министърът на околната среда и водите.

Кметът на София Йорданка Фандъкова, която също присъства на срещата, заяви, че качеството на въздуха е едно от големите предизвикателства, които стоят преди всички големи градове. По нейните думи в София вече няма превишаване на азотните оксиди, но има проблем с фините прахови частици заради наблюдаването увеличение на използването на битово гориво.

От 2011 г. изпълняваме конкретни мерки по Програмата за намаляване на азотните оксиди и фините прахови частици, посочи Фандъкова. "Съвместно с Химикотехнологичния университет, Техническия университет и БАН в момента разработваме нова програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух", заяви тя. На територията на Столична община осъществяваме мониторинг в 7 автоматични измервателни станции, за които отговаря Изпълнителната агенция за околна среда", добави кметът на столицата.

По време на бизнес закуската Националната пациентска организация (НПО), представи проекта си за създаването на обществена „зелена“ сграда, който ще разполага с възобновяеми източници на енергия и мерки за разделно събиране на отпадъци. Целта е сградата да се превърне в демонстрационен център, в който децата да могат да се запознават с екологични технологии, обясни Станимир Хасърджиев, председател на НПО.

Децата ще могат да видят, да пипнат и да се научат колко е яко да си еко, каза той. Този проект ще бъде ключов за столицата и ще покаже добрата колаборация между бизнес, община и неправителствен сектор, добави той.

С решение на Столичен общински съвет на Националната пациентска организация е предоставена за безвъзмездно ползване трети етаж от триетажна сграда на бившото 42-ро ОУ, която да се превърне в център за проекти за екология и устойчиво развитие.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес