Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ВАС призна правото на семейство лесбийки да пребивава в България

25 юли 2019, 07:30 часа • 7098 прочитания

Върховният административен съд (ВАС) призна правото на семейство лесбийки да живее и пребивава у нас, упражнявайки правото си на свободно придвижване в Европейския съюз, съобщи "Дарик".

Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"

Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини

Окончателното съдебно решение е по казуса на австралийката Кристина и французойката Мариама, които през 2016-та година сключват брак във Франция. През същата година австралийката получава позволение да пребивава в България, но в началото на 2018-та година МВР отказва на Кристина това пребиваване, като се позовава на Конституцията и определението за брак като "съюз между мъж и жена".

Решението е първа крачка към регулиране на отношенията на еднополовите двойки у нас, заяви пред "Дарик" адвокат Деница Любенова, която е представлявала семейството пред съда. Според нея следващата крачка трябва да бъде признаване на еднополовите бракове, сключени между български граждани в чужбина.

Припомняме, че правото на пребиваване и признаването на права в брачен съюз се превърнаха в казус и за Европейския съд, след заведено дело от румънец и американец. Става въпрос за румънеца Адриан Коман и неговия американски партньор Робърт Клейборн Хамилтън, на които властите в Румъния отказват да предоставят постоянен престой. Коман и американецът Хамилтън се срещат в Сентрал Парк в Ню Йорк през 2002 година. Сключват брак в Брюксел и решават да заминат за Румъния, където да се установят. Понеже Хамилтън е американец и няма право да остане в страна от ЕС повече от 3 месеца, двамата подават документи за постоянен престой. Молбата им обаче е отхвърлена, тъй като в Румъния свидетелството им за брак е невалидно според законите на страната, в която еднополовите бракове са забранени.

Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти

Още: Шоколадови изделия с грешни етикети: Опасни ли са за децата?

В крайна сметка Европейският съд се произнесе по казуса, като обяви следното - правата, произлизащи от брачния съюз, важат за гей браковете в ЕС навсякъде, но гей бракове може да не се сключват навсякъде в ЕС.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес