Нощта във Варненско и в областта на язовир „Цонево” е преминала спокойно. В рамките на 11 часа вълната от „Цонево” не е толкова голямо, колкото се очакваше – 100 куб. метра в секунда. В момента тя е 70 куб. метра в секунда, информира Нова телевизия
Очаква се и преливане на язовир „Тича”, като се очаква това да се случи тази вечер – към 18:00 – 20:00 часа. Вълната тече към град Дългопол и към река Камчия. Оценките са, че речното корито би трябвало да поеме това количество вода.
Според главен комисар Николай Николов никъде няма пряка опасност за здравето и живота на хората. Нощта беше напрегната, но за радост най-тежките ни очаквания не се сбъднаха, каза директорът на „Пожарна безопасност”. Николов каза, че е имало теч от „Цонево” от 100 куб. метра в секунда.
Вчера бяха евакуирани 285 души от няколко села в района - Величково, Гроздьово и Дъбравино. Ще се оценява тепърва дали те да се върнат по домовете си днес или ще трябва да изчакат.
Усложнена е и обстановката в Ямболско – в общините Стражица, Болярово и Елхово. При Елхово река Тунджа е на два сантиметра от критичното ниво, но властите са подготвени.
В Добричко положението е същото. Сметката показва, че там има 479 евакуирани.
Николай Николов обясни, че ако се види приливна вълна, трябва да потърсим възможно най-високото място. Не прогнозираме обаче опасни явления, каза той.
Според Асен Личев, директор Дирекция „Управление на водите“, е възможно през днешния ден да има локални наводнения заради невъзможността на почвата да абсорбира водата. Днес ще се повиши нивото по долното течение на реките. Най-рисково е положението при Елхово, където градът ще се наводни след най-много два дни – водата ще влезе по регулацията на града, на площада и ще има залети къщи. Червен код е обявен и за река Мочурица.
Личев даде пример, че в САЩ имаше предупреждение за огромна снежна буря, но след като на някои места тя се размина, хората не са ругали властите, а са се радвали, че не се е случило, докато у нас все още отношението е негативно към предупрежденията. При жълт код излизаш навън само при по-тежка ситуация, при оранжев код излизаш единствено в извънредна ситуация, а при червен код не излизаш от вкъщи. И не отиваш към речното корито – задължително, каза Личев.
Язовирите имат над 25% по-голямо запълване, отколкото през последните десет години, обясни експертът. Водоемите са изпразвани ежедневно, но когато има по-голямо количество вода, трябва да има изпускане – иначе може да избие количество през клапи, откъдето да стане по-страшно заради по-голямо налягане. Няма данни за авария или дефект при големите язовири, каза Личев. Трябва обаче да има единен орган за контрол на язовирите, смята той.