Носенето на ръкавици, маски и шлемове и други предпазни средства да е задължително условие за достъп до съдебните сгради.
Още: Възстановиха електрозахранването на селата в Смолянско, останали без ток заради снега
Още: Прогноза за времето - 23 декември 2024 г. (понеделник)
За това настоява Висшият адвокатски съвет, чийто представители обсъдиха в понеделник с членове на Висшия съдебен съвет как съдебната власт да възобнови работата си след края на извънредното положение, предаде Сега.
В момента достъпът до Съдебните палати е ограничен, гледат се само част от делата. Някои процеси текат по скайп. Така обаче на практика липсва публичността, която е една от гаранциите за справедливост.
След 13 май, когато свършва извънредното положение, би трябвало да отпаднат и ограниченията за достъп до съдебните сгради. Адвокатите обаче настояват да има мерки, които да минимизират риска от разпространение на заразата.
Още: Седмична прогноза за времето за 23-29 декември 2024 г.
Адвокатите искат още да бъдат осигурени условия да се спазва социалната дистанция, включително в адвокатските стаи и деловодствата. Както и съдебната власт и участниците в процесите да имат възможност да обменят документи по електронен път. Според адвокатурата, когато се насрочват делата, съдиите трябва да вземат предвид броя на участниците в заседанието, вида на процесуалните действия, които ще се извършват, и необходимото време за това. Идеята е да не се струпват много хора на едно място.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Очерняне на продукт или нередности: БАБХ трябва да се произнесе за шоколадови изделия*
Още: Министърът на културата Найден Тодоров е бил в "Пирогов"
Призовава се да бъде загърбена и практиката съдебните състави да насрочват няколко дела за един и същи час. Ако това се случи, адвокатите да имат право да искат отсрочване на делата.
Друго изискване на адвокатите е да се осигури и време за периодична дезинфекция в съдебните зали.
Адвокат Красимир Иванчев дава пример защо е против струпването на хора в храма на Темида. "Елементарно дело за ПТП започна с 15 присъстващи вътре – полицаи, свидетели, подсъдим, адвокат на подсъдимия, пострадало лице, адвокат на пострадалото лице, прокурор, три вещи лица за по 3 експертизи, съдия, съдебни секретари.
Още: Повече от двоен ръст през 2024: Директорът на ПСС за смъртта в българските планини
Още: След проверки на БАБХ: Затвориха заведения в популярни курорти
Плексигласът вероятно ще спаси, аз не съм медицински специалист, но зад едно място в съда, зад една банка в залата, неминуемо ще застанат двама или трима човека зад едно стъкло. Не само един? Не може само един", коментира пред bTV адвокат Красимир Иванчев, който е против отварянето на съдебните палати.
Висшият съдебен съвет ще обсъди предложенията на адвокатите на заседанието си във вторник.