В София почетоха жертвите на комунизма

23 август 2012, 20:15 часа • 7758 | прочитания

Граждани, репресирани, общественици и политици почетоха паметта на хилядите загинали и безследно изчезнали като положиха цветя и венци пред мемориала на жертвите на комунизма край НДК, предаде БГНЕС.

Още: В рамките само на 20 минути: Две земетресения отчетени у нас

Още: Прогноза за времето - 3 април 2025 г. (четвъртък)

За първи път, откакто на 23-ти август 2010 година се отбелязва в нашата страна като Европейски ден за възпоминание на жертвите на престъпленията на сталинизма и нацизма пред паметника бе положен и венец от президента на Република България.

"Историята няма ляв и десен прочит, историята трябва да бъде обективна", заяви евродепутатът от ГЕРБ Андрей Ковачев по време на отбелязването на Европейския ден за възпоменание на жертвите на престъпленията на тоталитаризма.

В 2012 година все още нямаме обективен прочит на нашата история, убеден е Ковачев. Той настоява в българските учебници и в разясненията на българските учители да присъства именно обективната история за това, което се е случило преди повече от 70 години.

Още: Най-важните новини за деня: 2 април 2025 г.

Още: Зима през април: Деница Стоянова стресна всички с тази прогноза

От Съюза на репресираните от комунистическия режим припомниха, че над 30 000 души загиват в първите месеци от идването на тоталитарния режим у нас година, хиляди още са неизвестност. И до ден днешен в съюза продължават да търсят помощ хора, които не могат да намерят смъртните актове на своите родители.

Припомняме, че през 2008 година на пленарната сесия на ЕП беше приета писмена декларация с предложение за обявяването на 23 август за Европейски ден за възпоминание на жертвите на престъпленията на сталинизма и нацизма. Декларацията бе приета, за да се запази паметта за жертвите на масово депортиране и изтребление от страна на двата режима. В декларацията се подчертава, че пактът Молотов-Рибентроп, сключен на 23 август 1939 година между Съветския съюз и Германия, е разделил Европа на две сфери на влияние чрез своите секретни допълнителни протоколи. Последвалите масови депортирания и убийства, извършени от страна на сталинизма и нацизма, спадат към категорията на военните престъпления и престъпленията против човечеството.

Още: Децата с аутизъм и страховете на родителя - ценни съвети и добри примери от Владислава Цолова (ВИДЕО)

Още: Кръвта на пребитите и сълзите на опечалените не могат да се изчистят - скандалите и важното в мрежата на 2 април

На 19 ноември 2009 година българският парламент прие 23 август да бъде обявен за Ден за памет на престъпленията на националсоциалистическите, комунистическите и други тоталитарни режими и за почитане на жертвите им. На паметната плоча, която се намира в непосредствена близост до НДК е записано: "Поклони се, българино. В тази стена е вградено страданието на нашия народ. Нека споменът за невинно пролятата кръв гори сърцата ни като вечен огън. Нека миналото да не се повтаря".

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Райко Павлов
Райко Павлов Отговорен редактор
Новините днес