Ситуацията на европейския пазар става все по-неопределена с оглед на това, че основните страни декларират различни подходи относно енергийната сигурност. Веднага след като Франция отхвърли плановете за добив на шистов газ в страната, британското финансово министерство обеща да създаде „най-изгодния в света данъчен режим” за компаниите, добиващи шистови горива. Германия, която се отказа от атомната енергетика, се опитва да забрани нейното развитие и в Евросъюза. Обаче все още не е съвсем ясно дали Русия ще може да се възползва от тези разногласия, пише „Независимая газета”.
„Шистовият газ притежава гигантски потенциал и той трябва да работи за благото на британската икономика”, заяви финансовият министър Джордж Осбърн. „Развитието на тази сфера ще повиши енергийната сигурност на страната и ще отвори стотици работни места”, допълни той.
Според одобрения от британското финансово министерство план в сектора на шистовия газ данъкът върху доходите на енергийните компании ще бъде понижен двойно – от 62% на 30%. Едновременно с това на местните власти, на чиято територия ще се добива шистов газ или петрол, ще се плаща специална премия по 100 хиляди лири за всеки пробит кладенец, а също така по 1% от печалбата на компаниите, добиващи шистов газ.
Според експертите разногласията в стратегиите на европейските страни в енергийната сфера засега са от полза за „Газпром”.